BOP PLANI ve Türkiye


ABD’nin soguk savas sonrasi gündeme getirdigi stratejilerden teki de BOP(Büyük Ortadogu Planidir) Bu plan ile ABD Islam cografyasinda etkili olmak istemektedir. Aslinda tüm Islam cografyasini kontrol altina almak istemektedir.
Plan önce BOP adi ile dillendirildi. Daha sonra adi Genisletilmis Ortadogu adi ile anilmaya baslandi. Yani bu plan ile sadece Ortadogu degil, Kuzey Afrika’da ki ve Asya’da ki Islam ülkeleri de planin içine dâhil edildi.

Planın ana amaci, plan alani içindeki cografyada var olan zengin enerji kaynaklarina sahip olmaktir.

Yani Kuzey Afrika, Arap Yarimadasi, Basra ve Musul Havzasi ile Hazar Havzasindaki zengin petrol yataklarina sahip olmak düsüncesidir.
Bu plani geçmiste; I.Paylasim Savasi sirasinda Ingiliz emperyalizmi düsünmüstür. Çarlik rejimine yardim(!) adi altinda baslatilan Basra çikartmasinin ana amaci bu plani gerçeklestirmektir.

Elbette planin görünen amaci, Çanakkale’den geçemeyince, Irak ve Dogu Anadolu üzerinden koridor açmaktir. Bu koridordan asker ve cephane yardiminda bulunmaktir. Ama arka plandaki hedef Irak ve Hazar enerji kaynaklarina sahip olmaktir.

Yine Sevr Antlasmasinda yer alan “Dogru Anadolu’da Kürdistan ve Ermenistan kurulacaktir” maddesi de bu amaci gerçeklestirmek içindir.
Mondros sonrasi Irak, Ingiliz manda yönetimine birakilmisti. Sevr ile amaçlanan Dogu Anadolu’da iki yeni devlet kurma fikri gerçeklesse idi, Ingilizler Basra’dan Hazar’a kadar genis enerji alanlarini kontrol altina almis olacaklardi…
Ne Basra çikarmasi ile Ingilizler basarili olabildi, ne de Sevr Antlasmasi uygulanabildi. Bu nedenle 1920’lerdeki Ingiliz plani gerçeklesemedi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Onun etrafinda kenetlenen Türk Ulusu, plani bosa çikardi. Lozan Antlasmasini plani yapan Ingilizlere kabul ettirdi.

Bugün BOP adi altinda devreye sokulan plan aslinda dünkü Ingiliz planinin yeni sürümüdür…Dünde, bugünde planin ana merkezi ülkemizdir. Çünkü iki büyük havza arasinda ülkemiz önemli bir konumdadir.

ABD Irak’i isgal ederek, büyük ölçüde Basra ve Musul petrol yataklarina egemen oldu. Ama planin basarili olmasi için Hazar Havzasi da elde edilmelidir.
ABD bunu basarabilmek için olanca büyük çabalar harcamaktadir. Bir yandan Irak’ta tam bir kontrol saglamaya çalismakta, öte yandan ülkemizde siyasi, ekonomik kontrolü elinde tutmak istemektedir. Ayrica Gürcistan, Ukrayna ve Kirgizistan’da ki renkli devrimleri(!) bölgeye yaymaya çalismaktadir. Bir de Karadeniz üzerinde çesitli girisimlerde bulunmaya gayret göstermektedir.

Yine ABD, Disisleri Bakani Condalizza Rice’nin “Ortadogu’da sinirlarin degisme zamani geldi” sözlerinde de anlasilacagi gibi planini basarili kilmak için yeni Sevr planlarinin da pesindedir. ABD çevrelerinde yayinlanan pek çok yeni Ortadogu haritalari basinda yer almaktadir…
Yeni Sevr plani, 1920’de yarim kalmis hesabin görülmesi içindir.

Bütün bunlar bilinirken ülkemizi yönetenlerin “Diyarbakir’i BOP’un yildizi yapacagiz” türü sözler etmesi de, “BOP’un esbaskani” olmakla övünmesi de anlamlidir.
Dogru olani Türkiye Basbakaninin “BOP’un esbaskani” olmakla övünmesi degildir. Türkiye Cumhuriyeti’nin basbakanligi yeterince övgü vesilesidir.
“Esbaskanlik” oyunun parçasi olmak anlamindadir!..

Oyun ve tehlike büyük olduguna göre, gerçegi de görmemiz gerekmektedir. Bir de su soru önemlidir; Acaba diger “es baskanlar” kimlerdir?
Oynanan oyunlari dikkatlice izlerseniz diger “es baskanlari” bulmak kolaylasacaktir. BOP’un hedef ülkesi Türkiye’dir: ABD bu nedenle ülkemizde siyasal kontrolü elinde tutmak istemektedir.

Bu nedenle “es baskana” “evet” demek, aslinda bölgemizde ABD egemenligine “evet” demektir. Yani yeni mandaciliktir.

Oysaki Türk halki 1919’da Sivas Kongresi’nde kararli sekilde Amerikan mandaciligini! Reddetmistir

Tasarim & Grafik:İMECE, TURKIYE
Bu siteyi en iyi IE4.0 ve uzeri browser, 1024x768 ekran genisligi ve yuksek renk modunda izleyebiliriniz.
Her hakki MİLLETİMİZDE saklidir.