SINAV REZALETLERİ BİTMİYOR 


Bursa'dan sınava giren Ece Akyüz isimli öğrencinin sınav sonuç formunda aldığı puan 133 olarak görünüyordu ve LYS'ye giremez notu vardı.Yapılan itiraz sonucu puanının 133 değil 427 olduğu anlaşıldı ve düzeltildi.TIKLA
FETHULLAH YAZ...GÖNDER AKP'YE ŞİFRE CEBİNE GELSİN 

Emniyette Sınav Krizi...

9 bin 750 başpolis kadrosu için açılan sınava 50 bin aday katıldı. 'Yerel kontenjan' uygulanınca kıyamet koptu. Çünkü bir ilde '40 net' yapan sınavı kazandı, başka bir ilden 70 nete imza atanan başarısız sayıldı...

KPSS, YGS, ALES derken bir sınav tartışması da Emniyet'te... İşte polisi ayağa kaldıran süreç:
- Emniyet Genel Müdürlüğü, ara kademe amir açığını kapatmak için geçen yıl başpolislik uygulamasına geçme kararı aldı. Maliye Bakanlığı da 9 bin 750 kadro verdi. Emniyet, kadroyu personel sayısına göre tüm iller arasında paylaştırdı. Başpolisliğe terfi edecek kişileri belirlemek sınav açıldı. Milli Eğitim'in 5 Mart'ta yaptığı merkezi sınava, 50 binden fazla polis girdi.
- Kazanan sayısının 9 bin 750 kişilik kadrodan eksik- fazla olmaması için puan barajı konmadı. Böylece adaylar ilk 9 bin 750'ye girebilmek için ter döktü.

İL İL DEĞERLENDİRİLDİ:

Fakat Emniyet, 'merkezi sınavın' sonuçlarını değerlendirirken 'genel' değil, 'yerel kontenjan'ı esas aldı. Gerekçe olarak genel kontenjan halinde sınavı bazı illerde yerel kontenjandan fazla, bazı illerde az polisin kazanabileceği gösterildi. İlk 9 bin 750'ye giren polislerin terfi ettirilmesi gerekirken, sınav sonuçları her il için ayrı değerlendirildi. Her ilde o ile ayrılan kontenjan sayısı kadar polis sınavı kazanmış oldu.
- Örneğin yerel kontenjan sayısı 100 olan bir ilde sınava giren bin polis aldığı puana göre sıralandıktan sonra ilk yüze girenler başpolisliğe terfi ettirildi. Ancak illerin başarı düzeyi birbirinden farklı olduğu için ortaya yeni bir 'sınav garabeti' çıktı. Mesela başarı düzeyi düşük illerde 40-45 net yapan başpolisliğe terfi ederken başarı düzeyi yüksek illerde 55-60 net yapan polisler terfi edemedi.

ADAYLAR YARGIYA KOŞTU

SINAVI kazanıp başpolisliğe terfi edenlere, geçen hafta rütbeleri törenle takıldı. Yerel kontenjan mağduru polisler ise sınavın iptali için idari yargıya birbiri ardında dava açmaya başladılar. Dava sayısının şimdiden 400'ü geçtiği öğrenildi.

NASIL İŞ ANLAMADIM

Sınavı kaybeden yaklaşık 40 bin polis, sanal alemde kazan kaldırdı. Polislerin internette paylaştığı bazı mesajlar şöyle:
- Geçen yıl Afyon'a çıktı tayinim. İlişik kesmedim, şarkta girdim imtihana. Afyon'da değerlendirmişler, kazanamadım. Şu an çalıştığım ilde değerlendirseler kazanıyordum. Bu nasıl iş?

EŞİTLİĞE AYKIRI DEĞİL Mİ?

- İzmir kadrosundayım. Yaptığım 53 net yeterli gelmedi. 53 net Türkiye sıralamasında yeterli gelmeyebilir. Fakat bir ilde 44 netle bir meslektaşımız yerleştirilip başka bir ilde 58-60 netle yerleşemiyorsa sistemde sıkıntı var demektir.
- Ordu'da 54 net yerleşemedi. Ordu ili kontenjanı 75. Ama başka ilde adam 50 netle yerleşmiş. Bu nedir ya?
- 40 netle Hakkari'de, 46 netle Şanlıurfa'da, 48 netle Ankara'da arkadaşlarım yerleşti. Gaziantep'te 59 netle açıkta kalanlar var.
- Çorum'dan 61 netle giremedim. Mahkemeye verecek arkadaşlar dilekçe örneği yayınlasın.
- Giresun'da kontenjan 60. Müracaat 344. 57 netim var, yerleşemedim. Tam komedi. Polis Bayramı arifesinde bir sürü kardeşimi günaha soktular. Adam 40 netle kazandı, biz 57 ile kazanamadık. Arkadaşlarımın hiç günahı yok. Bu düzenlemeyi yapanlar, anayasadan soru hazırlayanlar anayasanın eşitlik maddesini hiç mi okumadı.

BEN NEDEN OLAMIYORUM?

- 62.5 puanla yerleşemedim. İstanbul'da 43 netle yerleşen arkadaş biliyorum. Iğdır'da 30 netle başpolis olan varmış, ben neden olmayayım?
- Aynı sınavda 70 puan alarak kaybedene 40 puan alanın amirlik yapması sizce doğru mudur? Bu duruma sebep olanları kınıyorum.
- 65 aldım, 42 netle İstanbul'dan kazanan biliyorum. Suçum İstanbul'da çalışmamak mı?
- Mardin'de çalışıyorum. Tayinim Çanakkale'ye çıktı ama hala ilişik kesmedim. Sınava Mardin'de girdim, 48 aldım, kazanamadım. Mardin'de 46 alanlar kazandı. Personel Daire'ye 'Niye kazanamadım' diye sordum. 'Çanakkale kadrosunda değerlendirilmişsin' dediler.


 

HABERİN NOTU:

MÜSLÜMAN CUMHURBAŞKANI (!) Haberin notuna bazen bir TIK YETER

 


KARDİNALLE HER KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN
VATİKAN SİZE MİNNETTARDIR
ERMENİLER SİZİNLE GURUR DUYUYOR

 
istiklal marsimiz ve bayrak


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google width= Share to Blogger Share to Wordpress metinozkanvadisi rss