KNN KANALINDA KÜRT AÇILIMI


Kuzey Irak'tan yayın yapan ve 25 Temmuz seçimlerinde Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri ve bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani ile Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu KYB'ye karşı büyük başarı sağlayarak 111 üyeli Kürt parlamentosuna 25 milletvekili sokan 'Goran' (Değişim) hareketinin kanalı KNN TV, PKK konusuna yer verdi.Kanalda Türkiye'deki 'Kürt açılımı' tartışmaları aktarılırken Osman Öcalan ile röportaj yapıldı.

Osman Öcalan, İmralı'da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken bölücübaşı ağabeyi Abdullah Öcalan'ın kendi durumuna ilişkin endişeler taşıdığını, Türkiye'de son dönemde görülen gelişmeler karşısında istikrarlı çizgi izleyemediğini iddia etti.

AB-D BASKI YAPIYOR

Osman Öcalan, Türkiye'nin stratejik önemi bakımından önemli bir coğrafyada bulunduğunu Avrupa Birliği ile ABD'nin petrol ve doğalgaz boru hatları nedeniyle 'Kürt sorununun' çözümü için baskı yaptığını savundu.

Osman Öcalan, “Batı milyarlarca Euro harcayarak ortak olduğu boru hatlarının riske girmesini istemiyor” diye konuştu.Halen Kuzey Irak'ta ticaretle uğraşan Osman Öcalan, Türkiye'de genel af çıkarmasının zorunluluk olduğunu, Kürtçe eğitim önündeki engellerin kaldırılarak yerel yönetimlere daha fazla yetki verilmesini, koruculuk sisteminin kaldırılmasını, PKK'ya karşı operasyona durdurulması gerektiğini söyledi.

KUZEY IRAKTA'Kİ PKK'LILAR

KNN TV, PKK'lı silahlı grupların Kuzey Irak'taki bazı görüntülerini de ekrana getirdi. Kandil Dağı'na giden bölgede sözde örgüt flamalarının direklere asılı olduğu ve örgüt üyelerinin kontrol yaptığı görülen görüntülerde PKK'nın Türkiye'de silahlı eylem yaparken kentlerde örgüt yanlısı grupların sık sık gösteri yaptığı belirtildi.


CIA'NIN KÜRT RAPORLARI

istiklal marsimiz ve bayrak


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google width= Share to Blogger Share to Wordpress metinozkanvadisi rss