WIKILEAKS BELGELERİ NASIL MI GELDİ?
Posted: Aralık 1st, 2010 | Author: edie britt | Filed under: Genel | Tags: lady gaga, wikileaks, wikileaks belgeleri | No Comments »

KORSAN BİR LADY GAGA CD’Sİ İLE!

Bradley Manning Lady Gaga dinliyorum ayağına dünyanın en güçlü devletinin belgelerini bir bir şarkıları mırıldanarak indirdi!

Bahsettiğimiz gibi İngiliz Guardian gazetesinde bir dünya haritası var. Ve bu harita üzerinde yanan ışıklar kimi yolsuzluk belgelerini ve gizli niyetleri ortaya çıkartıyor. Tüm bu Bilgiler Wikileaks aracılığıyla gündeme gelirken Julian Assange’ın Don Kişotluğu kadar şu anda 22 yaşında 7 aydır tek başına bir hücrede tutulan Bradley Manning’in de cesaretinin payı çok çok büyük.

Bu yılın başlarında bir Guardian muhabirine en küçük boydaki memory sticklerden biri ulaştı. O küçücük belleğin içinde Amerikan diplomasisini havaya uçuracak belgeler yer alıyordu.
Gezegenin yenilmez büyük gücünün gizli belgeleri üzerine eşi benzeri görülmemiş bir fırtına başladı. 250 küsur elçilikten gelen bu kaynaklarda Amerikalı olmayan hiçbir vatandaşa gösterilmemesi için SECRET NOFORN ibaresi yer alıyordu.

Halbuki bu sırada Bağdat dışında ki bir karargahta görev yapmakta olan Bradley Manning adlı istihbarat subayı bilgisayarının başında kendi tabiriyle çocuk oyuncağı olan işle dünyanın tarihini değiştireceğini belki de henüz bilmiyordu. Elinde bir tane korsan Lady Gaga cd’si gelip bilgisayarın başına oturup içindeki müziği silip üzerine bir dosya atıyordu. Kimse de Manning Lady Gaga’nın Telephone şarkısını bir yandan dinleyip bir yandan da mırıldanırken ne yaptığının farkında değildi. Manning mırıldanırken bir yandan da Amerikan Tarihindeki en büyük sızıntıya imza atıyordu.Manning bunları bir başka hacker arkadaşına anlatırken haftada 7 gün günde 14 saat 8 ay boyunca engellenemez bir erişime sahiptim diyor.

Ekliyor Bir gün Hillary Clinton uyanacak ve dünyanın hemen hemen her ülkesinde Amerika’lıların ve diğer devletlerin imza attığı skandalların halka açıldığını görünce kalp krizi geçirecek. Anlaşılıyor ki Manning bu kertede diğer ülke devletlerinde ne gibi fırtınaların yaşanacağını tahayyül edemiyor.
“Bilginin önünde herhangi bir engel olmamalı. Bilgi halka açık olmalı.”  Diyor.
Manning bilgilerin hepsini kopyaladıktan sonra Bilgi Aktivistleri olarak nitelediği Wikileaks’e belgeleri yüklüyor. Assange ve ekibi ise tüm belgeleri bir anda açıklamak yerine zamanla açıklayarak önce açıklananların ne gibi etkiler ve değişiklikler yaptığını görmek istiyor.

Manning şu anda tek kişilik hücresinde eğer bir radyosu varsa Bağdat’ta bir Lady Gaga cd’si üzerine kopyaladıklarının etkisini dinleyerek kimbilir aklından neler geçiriyor? Julian Assange’ın hayati tehlikesi bulunduğu göz önüne alınırsa Bradley Manning’in de bu şartlar altında pek günyüzü göremeyeceği ortada ancak adı tarihe geçecek. Çocuk oyuncağı olarak nitelediği bir sızıntı ile.

ASSANGE: BELGELER TÜM ÖNEMLİ KONULARI İÇERİYOR
Posted: Aralık 1st, 2010 | Author: edie britt | Filed under: Genel | Tags: assange, cıa, wikileaks belgeleri | No Comments »

Ürdün’deki gazetecilerle görüntülü konferans yoluyla konuşan Assange, gazetecilerin, bu belgelerin yine Afganistan veya Irak’taki savaşla ilgili olup olmadığına dair soruları üzerine, “açıklamaya hazırlandıkları belgelerin, tüm ülkelerdeki önemli konularla ilgili olduğunu” söyledi.

Julian Assange, gazetecilere görüntülü konferans yoluyla seslenme gerekçesini de “CIA peşindeyken Ürdün’ün en güvenli ülke olmadığı” sözleriyle açıkladı. Assenge, açıklamalarını nereden yaptığı konusunda bilgi vermedi.Daha sonrada WiKiLEAKS'in kurucusu ASSANGE ingilterede TUTUKLANDI


BEYAZ SARAY BELGELERi DOĞRULADI

Posted: Aralık 1st, 2010 | Author: edie britt | Filed under: Genel | Tags: abd, washington, wikileaks belgeleri | No Comments »

Washington yönetimi belgeler yayınlandıktan bir kaç dakika sonra yazılı açıklama yaptı. Belgeler yayınlandıktan sonra Suudi Arabistan, Suriye, Avustralya, Bulgaristan, Moldova, Polonya, Japonya ve Güney Kore Wikileaks’e erişimi yasakladı.
Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Washington belgleri doğruladı ancak bunun politikaları olmadığını iddia etmekle yetinebildi

“Diplomatlarımızın bize ulaştırdığı bu yorumlar Amerika’nın nihai politikasını şekillendirmiyor. Washington’a iletilen bilgiler doğası gereği fazla samimi ve eksik. Bu bilgiler bizim politikalarımızı tanımlamaz, nihai politikalarımızı şekillendirmez. Hassas ulusal güvenlik bilgilerini içerin gizli belgelerin yasadışı yayınlanmasını kınıyoruz. Bu sızdırma ülkeler arasındaki diplomatik işbirliğine zarar verir, diplomatlarımızın, istihbaratçılarımızın hayatını tehlikeye atar”


WiKiLEAKS BELGELERİNİN KAYNAKLARI: WASHINGTON VE ANKARA EN GENİŞ KAYNAKLAR Posted: Aralık 1st, 2010 | Author: edie britt | Filed under: Genel | Tags: ankara, washington, wikileaks türkiye | No Comments »

Wikileaks internet sitesinde yayınlanan belgelerde Washington’dan sonra en çok Ankara kaynaklı olanlar yer alıyor.
Wikileaks’in yayınladığı belgeler arasında Türkiye ile ilgili olanlar çok önemli yer tutuyor. Hatta siteye yüklenen belgeler arasında Washington’dan sonra en çok Ankara kaynaklı belgeler bulunuyor.Washington’daki ABD Dışişleri Bakanlığı ise 8 bin 17 belgeye kaynaklık ederken, Ankara 7 bin 918 belgeye kaynaklık ediyor.

Birçok belgeye kaynaklık eden diğer bazı başkentler ise şöyle sıralanıyor:
Bağdat: 6 bin 677
Amman: 4 bin 312
Tel Aviv: 3 bin 194
Kabil: 2 bin 961
Beyrut: 2 bin 368

WASHİNGTON’DAN SONRA EN ÇOK TELGRAF GÖNDERİLEN YER ANKARA
Posted: Aralık 1st, 2010 | Author: edie britt | Filed under: Genel | Tags: ankara, telgraf, washington, wikileaks türkiye | No Comments »

Guardian’ın analizlerine göre Washington’dan sonra telgrafların en çok gönderildiği yer Ankara, Washington’dan 8,017, Ankara’dan 7,918, Bagdat’tan 6,667, Tokyo’dan 5,697, Amman’dan 4,312 telgraf gönderilmiş.

250 BİN BELGE, 10 MİLYON BELGENİN ARASINDAN SIZDIRILANLARDIR
Posted: Aralık 1st, 2010 | Author: edie britt | Filed under: Genel | Tags: wikileaks belgeleri, wikileaks türkçe | No Comments »

İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan’ın kaleminden 11 maddede Wikileaks belgeleri!
1- Bu belgeler ABD’yi değil, ötekileri anlatmaktadır (hedef)
2- Belgeler ABD’li diplomatların dedikodu düzeyindeki düşüncelerini aktarmaktadır. ABD’nin örtülü operasyonları hakkında da bilgi vermiyor.
3- Belgelerin açıklanması dünya sathında yeni bir diplomatik design oluşacağını göstermektedir. Bizlere de gerçek dostu düşmanı öğretmekte.
4- Biz Türkiye odaklı bakıyoruz, diğer ülkeler de kendilerini merkeze alarak bakıyor.Bahsi geçen ülkelerin liderleri ve kabineleri odakta.
5- Kabineler ve liderlerle ilgili kişisel bilgiler de var. Bu yorumların bir maksadı olmalı, düzen bozuluyor.
6- Belgeler ABD’ye rağmen ya da ABD destekli olarak sızdırılmış olabilir. Manipülasyon amaçlı olduğu kesin ama kim sorusu açık.
7- Ülkelerin ikili ilişkilerini bozabilir,değiştirebilir.Türkiye kamuoyu Azerilerle, AB ve İsrail ile ilişklerini değerlendirmeli iması var
8- Her ülke kendi içinde tartışmalarını yaşayacak ve muhtemelen bir çoğunda hükümetleri krize sokacak yorumlar olacak.Özel hayatlar da dahil
9-Wikileaks bu manipülatif operasyonun parçasıdır. Ya bilerek ya da bilmeden yeni bir diplomatik düzenlemeye hizmet etmektedir.
10- 250 bin belge muhtemelen 10 milyonun arasından sızdırılandır. Wikileaks kendisine sunulan paketi aktarmaktadır. Ya paket özel tasarımsa?
11-ABD’nin içinde de değişim yaratabilir,bu da tasarımın parçasıdır. ABD’nin en çok dış politika ve diplomasi alanında iç çelişkileri vardır

WİKİLEAKS'TA BALYOZ OPERASYONU

Posted: Subat 23st, 2010 | Author: ABD Büyükelçisi James Jeffrey | Filed under: Genel | Tags: akp, recep tayyip erdoğan, wikileaks türkiye, tutuklama,general, yolsuzluk | No Comments »

23 Şubat 2010 tarihli belgede Balyoz Davası değerlendiriliyor. ABD Büyükelçisi James Jeffrey ABD’ye Balyoz Davası ile ilgili bir yorum geçiyor. Jeffrey, Başbakan Erdoğan’ın ordu kartına oynayarak seçim kazanabileceğini anladığını ve bu nedenle Balyoz Davası’nın politik bir hamle olarak ortaya çıktığını söylüyor.

Jeffrey’in ABD’ye notu şöyle:

“AB'nin desteğini arkasına alan Erdoğan, hükümetinin devam etmesini istiyor. Geçmiş deneyimlerinden anladı ki ordu kartına oynama ona seçim galibiyeti getiriyor. (%47 in 2007, %38 in 2009). Bu büyük ölçüde politik bir hamle, ama "bel altı" olduğunu da söylemek gerek.Polisin gözaltı sürecindeki tavrı eşkıya'ca (thuggish). Otomatik silahlarla generallerin evi basılıyor, ki bu bizde olmaz.Bu koreografinin nasıl sonlanacağını kimse bilmiyor. Burada hergün yeni bir gün.”


“ERDOĞAN’IN YAKINLARI TÜPRAŞ’TAN PARA ALDIĞINI SÖYLÜYOR..TÜRKİYE’Yİ DEMOKRASİYE GÖTÜREBİLECEK TEK LİDER TAYYİP ERDOĞAN..ARINÇ AMERİKA İÇİN BÜYÜK TEHDİT..”
Posted: Aralık 1st, 2010 | Author: edie britt | Filed under: Genel | Tags: akp, recep tayyip erdoğan, wikileaks türkiye, yolsuzluk | No Comments »

Wikileas’ta yer alan belgelerde her geçen dakika bomba bilgiler ortaya çıkıyor. İddialarda göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mülkiyetine para geçirdiği ama bunun asla ispatlanamadığı, AKP içinde Hizbullah üyeleri olduğu, Bülent Arınç’ın Amerika için büyük bir tehdit unsuru olduğu, Erdoğan’ın Türkiye’yi demokrasiye ulaştırabilecek tek lider olduğu belirtiliyor..Savunma Bakanı Gönül’ün yakın zamanda bize aktardığına göre Dışişleri Bakanı Gül, 1 Mart 2003 tarihli ABD askeri konuşlandırma tezkeresinin meclis tarafından reddedilişini kapalı toplantılarda övmeye devam ediyor ve ABD ilişkilerine ters olacak şekilde daha fazla Arap/İslam eğilimli bir dış politikayı savunuyor.

Buna rağmen Erdoğan, Gönül ve adalet bakanı Çiçek gibi isimler hükümetlerinin ayakta kalması için ABD desteğini şart görüyor ve başarılı bir ziyaret amaçlıyorlar. Erdoğan hakkında mülkiyetine para geçirmesi iddiaları asla ispatlanamadı, fakat ona yakın isimler TÜPRAŞ özelleştirmesinden gelir elde ettiğini haber veriyorlar. Erdoğan’ın arabasındaki Balyoz operasyonunda arabanın camlarını kıran bodyguard Halit’miş Erdoğan ve ekibi, medya imajını düzeltemediği için ülkeyi satıyor imajından kurtulamıyor. Erdoğan kadınlara güvenmiyor, Onlara önemli makamlar vermekten kaçınıyor. Erdoğan, ABD desteğinin Türkiye’nin ekonomisi ve Avrupa Birliği umutları için önemli olduğunun farkında. AKP çalışanları işlerini iyi yapamıyorlar, çoğu da kendi örgütlerinin isteklerini yapıyor. Arınç, Amerika için ciddi tehlike oluşturuyor, amerikan karşıtı bir kişilik.. Erdoğan’ın Otoriter gururu, onun zayıf noktalarından. Erdoğan, Amerikan anlayışıyla demokrasiye Türkiye’yi götürebilecek tek lider. AKP özellikle güney kollarında Hizbullah üyeleri mevcut.

WİKİLEAKS’TA AKP YOLSUZLUK İDDİALARI..EN ÇOK RÜŞVET TÜRK BAKANLAR’DA
Posted: Aralık 1st, 2010 | Author: edie britt | Filed under: Genel | Tags: akp, rüşvet, wikileaks türkiye, yolsuzluk | No Comments »

Wikileaks’in yayınladığı belgeler arasında Erdoğan’ın İsviçre’de 8 hesabı olduğu iddia edildi. Ayrıca rüşvete en çok karıştığı savunulan Türk bakanların ismi de açıklandı.WikiLeaks’in yayınladığı belgeler dünya çapında yankı bulmaya devam ediyor.Belgelerin içinde ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman’ın AKP hükümetindeki yolsuzluk iddialarına dair geçtiği gizli belgeler de bulunuyor.
Ankara’dan 30 Aralık 2004 tarihinde geçilen belgenin 21. maddesinde Erdoğan’ın İsviçre Bankası’nda 8 ayrı hesabı olduğu iddia ediliyor. 21. maddede şu ifadeler yer alıyor:

“AKP iktidara yolsuzlukların kökünü kazıyacağını söyleyerek geldi. Halbuki AKP’lilerin bize anlattığına göre, partinin ulusal, bölgesel ve yerel seviyesinde ve bakanların aile üyeleri arasında çıkar çatışmaları ve ciddi yolsuzluklar var. İki ayrı kaynaktan edindiğimiz bilgiye göre, Erdoğan’ın İsviçre bankalarında sekiz ayrı hesabı var. Erdoğan’ın varlığının oğlunun düğününde gelen hediyeler ve dört çocuğunun okul masraflarını karşılıksız ödeyen Türk işadamından kaynaklandığını söylemesi ise çok yüzeysel”

Aynı belgenin 22. maddesinde ise yolsuzluğa en çok karışan bakanların İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve AKP eski İstanbul İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu olduğu iddia edildi.

WİKİLEAKS’TA AK PARTİ’NİN YOLSUZLUK İDDİALARI İLE İLGİLİ BİLGİLER
Posted: Aralık 1st, 2010 | Author: edie britt | Filed under: Genel | Tags: akp, albayrak, isviçre, recep tayyip erdoğan, wikileaks türkiye, yolsuzluk | No Comments »

Wikileaks belgelerinde Türkiye’yi sarsacak yolsuzluk iddialarına yer veriliyor:  AKP’nin yolsuzluktaki ilk 3 bakanı, avantaya açık eski bakan, Trabzonspor’a örtülü ödenekten aktarılan paralar…
Wikileaks belgelerinde Türkiye’deki yolsuzluklar ile ilgili çok önemli iddialar bulunuyor.

Recep Tayyip Erdoğan, dostu Cihan Kamer’in Savk Elektrik adlı şirketine EPDK ‘dan onay verilerek İran’dan elektrik almasının yolu açıldı.

Erdoğan’ın Antalya Belediye Başkanı’ndan ricası üzerine tramvay hattı inşaatı ihalesinin Sadık Albayrak’a verildi.

John Kunstadter: ‘Kürşat Tüzmen ‘Eski MHP’li ve her türlü avantaya açık..’
Edelman: YOLSUZLUK’DA AKP’DEN İLK ÜÇ; Abdülkadır Aksu, Kürşat Tüzmen ve Müezzinoğlu
Faruk Özak, Trabzonspor ‘un transfer yapabilmesi için örtülü ödenekten para aktarımı gerçekleştirdi
Recep Tayyip Erdoğan ‘ın İsviçre’de 8 ayrı bankada hesabı bulunuyor


 


Tasarim & Grafik:İMECE, TURKIYE
Bu siteyi en iyi IE4.0 ve uzeri browser, 1024x768 ekran genisligi ve yuksek renk modunda izleyebiliriniz.
Her hakki MİLLETİMİZDE saklidir.