TÜRKİYENİN GORBAÇOV'U KİM?

Eski Sovyet lideri Mihail Gorbaçov, 80’inci yaş gününü Londra’da Oscar törenlerini aratmayan bir organizasyonla kutladı.

Glastnost ve Perestroika politikaları ile Sovyetler Birliği’nde değişimin ve Soğuk Savaşın bitişinin yolunu açan süreci başlatan Gorbaçov’un doğumgünü, ünlü Royal Albert Hall’da yapıldı. Aktris Sharon Stone ve aktör Kevin Spacey’in sunduğu ve “Gorbaçov olmasaydı, Chelsea futbol takımı (Sahibi Rus oligark Roman Abromoviç) bu kadar oyuncu satın alamazdı” gibi esprilerle süslü gecede, Arnold Schwarzenegger, Goldie Hown, Milla Jovovich ve Spice Girls üyeleri gibi yıldızlar konuk sıralarındaydı.


Sevgili dostlar; Gorbaçov'un doğum günü kutlaması haberi bana unutamıyacağım bir anımı sizlerle paylaşmama vesile oldu.

ABD'de bulunduğum dönemde (sanırım 1990 yılların başında) bir televizyon proğramına konuk olan ABD li emekli bir koramiralin kendisine yöneltilen; "Madem tek bir mermi atmadan Sovyetler parçalanacaktı da, bunca asker, uçak, gemi ve füzelere yapılan harcamalar neyin nesiydi?" "Bu ulusun (ABD) parasına yazık olmadı mı?"  Mealinde ki soruya verdiği cevap, ekran karşısında adeta kanımı dondurmuştu...

Cevap şöyleydi: Silahlı kuvvetlerimizi güçlü tutmak ve göstermek, sergilediğimiz tiyatronun bir parçasıydı. Çünkü: "Biz, iktidara gelmesi için Gorbaçov'a 45 yıl emek verdik" dedi. (...) Son yıllarda yaşadıklarımıza bakacak olursak! Türkiye'nin Gorbaçov'u kimler acaba? (???)


Saygılarımla

Ömer Faruk GÜRZ
 Tasarim & Grafik:İMECE, TURKIYE
Bu siteyi en iyi IE4.0 ve uzeri browser, 1024x768 ekran genisligi ve yuksek renk modunda izleyebiliriniz.
Her hakki MİLLETİMİZDE saklidir.