TÜRKİYE'NİN CELABRUS NOTLARIHASEKE FIRAT KALKANI

TÜRKİYE'nin, koalisyon çerçevesinde ABD, Rusya ve İran'la uzlaşarak Suriye'ye başlattığı 'Fırat Kalkanı' harekâtı dünya gündemine oturdu.

Harekâtın birinci amacı IŞİD’i Cerablus’tan temizlemek. Cerablus-Azez arasında terörden arındırılmış bölge oluşturmak. Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamak.

Ocak ayından bu yana bu bölgeden atılan 57 havan, 79 Katyuşa füzesiyle 21 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, bu saldırılar nedeniyle Karkamış’ta günlük yaşamın durduğu düşünülürse Türkiye’nin, bölgeyi IŞİD’den temizlemek için harekete geçmesinin haklılığı anlaşılır.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bizim amacımız DAEŞ terör örgütünü kuzeyden aşağı doğru süpürmektir” sözleriyle 1’inci amacı dünya kamuoyuna duyurdu.

TSK’nın öncülüğünde başlatılan harekâtın bu amacı konusunda geniş bir uzlaşma var. ABD, Rusya, İran da IŞİD’in Türkiye sınırından güneye süpürülmesi konusunda hemfikir.

Bunun nedeni, IŞİD’in söz konusu ülkeler açısından ortak düşman olması. Farklı gerekçelerle de olsa hepsi IŞİD’in Suriye’de etkisiz kılınmasını istiyor.

Ankara’nın farklı cephelerdeki bu ülkelerin hepsinin desteğini alması diplomatik açıdan kuşkusuz önemli bir başarı. Özellikle uzun süredir Türkiye’nin bu talebine karşı duran ABD’nin ikna edilmiş olması ayrı bir önem taşıyor.

Bu koşullarda Türkiye’nin başlattığı harekâtın birinci amacına ulaşması görece kolay görünüyor. IŞİD’in Cerablus’tan çıkarılması ve güneye doğru sürülmesi ve TSK’nın desteğiyle Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) bölgeye yerleşmesiyle terörden arındırılmış bölge oluşturulacaktır.

Böylece Türkiye hem IŞİD’i sınırından uzaklaştırmış hem de PKK-PYD-YPG’nin Kobani ile Afrin’i kuzeyden birleştirerek Kürt koridorunu tamamlama projesini kesmiş olacaktır.

2’NCİ AMACIN STRATEJİK ÖNEMİ

Harekâtın 1’inci amacı sınır güvenliği için IŞİD’i güneye sürmek ise 2’nci amacı da YPG’yi doğuya sürmektir.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bu amacı da açıkça ifade etti.

PYD Lideri Salih Müslüm için “Neden rahatsız oldu” diye sordu ve şöyle devam etti:

“Benim bir ajandam var. Burada kanton kurmak istiyorum. Kürt devleti kurmak istiyorum, diye gizli bir ajandaları var. Gizli ajandaları ortada. Şunu söylemek isterim, YPG unsurları bir an evvel Fırat’ın doğusuna geçmelidir. ABD de bunun sözünü verdi. Aksi takdirde çok net söylüyorum gereğini yaparız.”

Dışişleri Bakanı’nın bu açıklaması, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ismini zikretmeden Salih Müslüm’ün “Türkiye Suriye’de çok şey kaybedecek” sözlerine karşılık, “Siz ne olacağınızın hesabını yapın” ifadesi birlikte değerlendirildiğinde, Türkiye’nin ikinci aşamada, YPG’yi hedef alacağını ortaya koyuyor.

Türkiye, Cerablus’u IŞİD’den temizledikten sonra YPG’nin Menbiç’ten çıkıp Fırat’ın doğusuna çekilmesi için harekete geçecektir.

Fırat Kalkanı operasyonunun ikinci amacı Türkiye için stratejik önemdedir.Türkiyenin 2.amacının stratejik önemi birincisinden çok daha fazla ve üst seviyededir.Buda KCK'nın bir parçası olarak Kuzey Suriye'de Büyük Kürdistan Projesinin önine geçmektir.Bunu önlemenin yolu YPG'nin Fırat'ın Batısına geçmemesi Cerablus'un temizlenmesiyle oluşacak güvenli bölgenin temizlenmesiyle birlikte derinleştirilmesidir.Bu aşamada önemli soru ABD'nin YPG konusunda takınacağı tavırdır

Türkiye'nin Menbiç'e ve gerektiğinde Halep'e doğru bu derinleştirmeyi süpürüp süpüremeyeceğidir.Bu mesele bugün görünen Cerablus operasyonun dan çok daha fazla önem arz etmektedir.Keza asıl husus budur.Dolayısıyla Türkiye YPG konusunda olabilecekler için Dünya Kamuoyunu bugünden uyararak sinyaller vermektedir.Çünkü Türkiye Fırat Kalkanı Harekatıyla Parçalanması Hedeflenen Büyük Kürdistan Projesine karşı ciddi sert ve geri dönüşü tartışılamayan bir tutum almıştır..

NOTLARA İLİŞKİN--*

Cerablus operasyonu saat 04.00'te MUHTEMEL hedeflerinin vurulması ile başladı. F-16’larımız tarafından gerçekleştirilen operasyona koalisyon ülkeleri 2 savaş uçağı ile destek verdi. Kara birliklerimiz saat 10.00’dan itibaren Suriye sınırından girmeye başladı.

Tanklar Suriye sınırından içeri girerken ABD’ye ait A-10 bombardıman uçağı IŞİD hedeflerini bombalayarak yol güvenliğini sağladı.

Cerablus operasyonu için 1.500-3000 militan Karkamış'a taşındı Suriye’ye ilk olarak 16 tank, 13-14 zırhlı araç girdi 1800-2000 civarında ÖSO mensubunun Cerablus’a geçtiğini, içeride ise onları 3 bin civarında ÖSO mensubu bekledi.Karkamışa getirilen ÖSO militanları Halep ve Idlip'te savaşan daha çok Türk KÖKENLİ soydaşlarımızdan seçildi.Burası çok önemlidir keza Türkiye'nin Halep kuşatmasının yarılmasında çok önemli etkisi ve fonksiyonu vardır

Özel Kuvvetlere bağlı öncü birlikler ile istihbarat elemanları bir gün önceden içeri sızdılar. Geçiş yollarını tespit etti, bir kısım yerleri işaretledi, tehlikeli yerlerde bulunan kişileri yok etti. Böylece Cerablus’a giden yolları güvenli hale getirdi. Özel Kuvvetler operasyona 30’ar kişilik 6 tim halinde katıldı. 1 adet erken uyarı uçağı Awacs,1 adet Tanker uçağı ve 1 arama kurtarma uçağı harekat süresince havadan destek sağladı.Buna ilaveten 17 IHA insansız hava aracımız bölgede görev yaptı hala daha yapmaya devam etmektedir anlık istihbarat geçişi sağlanmaktadır.Aynı zamanda alan insansız hava araçlarımızın silahlı olanları içinde güzel bir TEST alanıdır (Konuyla ilgili başarılı sonuçlar alıyoruz)***

" CERABLUS OPERASYONU'NUN HEDEFLERİ 'Fırat Kalkanı' adı verilen Cerablus operasyonu kapsamında Suriye'ye geçen Türk tankları ve bazı kaynaklara göre operasyonun hedefleri ise şöyle sıralandı:

1) Türkiye’nin Sınır güvenliğini sağlamak.
2) Koalisyon DEAŞ’a yönelik operasyonlarına destek vermek.
3) Suriye’nin içlerinden sınırımıza doğru başlayan güç dalgasına karşı Cerablus’un fiili tampon bölge oluşturması.(Türkiyede'ki mevcutların tampon bölgeye yerleştirilmesi)***
4) Cerablus’u da alarak PYD’nin, Kobani ile Afrin’i birleştirip, sınırımızda bir Kürt koridoru oluşturmasına izin vermemek.***

Buraya kadar açıklanan hususlar ve gelinen nokta oldukça iyi görünüyor birde görünmeyen bölümleri var'ki oda harekatın hazırlık bölümleriyle ilgili olan kısımdır.Herşey den önce belirtildiği gibi harekat Türkiye'nin sadece kendi operasyonu değildir.Ancak kendi hedefidir çünkü Fırat Kalkanın'da yukarıda yazıldığı gibi Rusya Iran ABD ve koalisyon güçleriyleriyle yazılmayan bölümde Suriye MİT tarafından önceden uyarılmış ikna edilerek destek alınmıştır.Müsteşar yardımcısı uzun yıllar sonra ilk defa ŞAM'A gönderilmiştir.Yani bu operasyondan Suriye dahil bahsi geçen ülkelerin tamamının menfaatleri örtüşmüştür.Katar,Kuveyt,Suudi Arabistan desteklemiş Rusya Türk uçaklarını seyrederek bir müdahalede bulunmamış ABD muhtemel hedefleri önceden A10 uçaklarıyla bombalayarak Türkiye'ye jest yapmıştır.Ama asıl büyük jest ISRAIL'den gelmiştir

Sanki ikramiye büyük olunca dostlarımız bir anda artmış gibidir.Bu konuda ŞEYTAN'IN UŞAKLIĞINI yapmadan ANKARA'NIN Hakkını TESLİM etmek gerekir..

Diğer taraftan IŞID'IN yazıldığı gibi kaçtığı falan'da yoktur.Oyunun kurallarına göre oynanması vardır.Düne kadar 100 binlercesi öldürüldüğü şeklinde haberler yapılan IŞID'IN şu günlerde kaçıyor olması onların orada var olduklarını gösterir.Sonuçta IŞID El-BAB'a doğru çekilmiştir ve Şu ana kadar IŞID'IN Türk askeriyle çatışması gibi bir durum söz konusu DEĞİLDİR.IŞID Suriye'ye Dalmanın güzel ve sevimli bir ANAHTARIDIR.Bugüne kadar gelenler oradaysa ve IŞID hala daha kaçıyorsa fazla öleni kalanı yoktur'ki sözde KAÇABİLİYORDUR!..Nedense harekatlara başlamanın ve hazırlık dönemlerinin en önemli FİGÜRÜ HALİNE GELMİŞLERDİR.Bunu da başkaları IŞID' melidirler

Dahası IŞID bu ahval karşısında geri çekilen Menbij'in tavuk hırsızları PYD YPJ YPG PKK her ne varsa alayına can simidi olmuş bazıları Fırat'ın doğusuna doğru hareketlenme sebepleri olarak "IŞID'LA RAKKA SAVAŞINA HAZIRLANIYORUZ" Şeklinde ifadeler buyurmuşlardır.Insanın aklına "sen nelere kadirsin sen ne güzel şeysin IŞID!."Demek geliyor..Neredeyse 1 senedir yerel güçlerle beraber hazırlanıyorlar ABD devamlı bombalıyor Ruslar gemilerden nokta atışları yapıyorlar Dünya medyası veryansın ölenleri yazıyor ama RAKKA'DA HAYAT DEVAM EDİYOR.Olayları çözüm odaklı anlayabilmek için tüm bunların çok iyi IŞID'TİLMESİ GEREKİYOR.Devletlerin menfaatleri Dış politikada herşeyden çok daha önemli ve önündedir..Bilinmesi gerekende budur.Artık hiç birşey eskisi gibi olmayacaktır.

Suriye'de Esad'ın insan gücü yeterli değildir.Iran'ın Suriye ile ilgili gerçekte tükenmez bir taahhüdü yoktur ancak insiyatif kullanmaktadır.Rusya'nın çok uzun süre böyle bir savaşı götürebilmesinin içeride ekonomik sakıncaları olabilecektir.Dolayısıyla NATO ve Birleşmiş Milletlerdeki bazı kaynaklara göre Suriye savaşı kasıtlı olarak uzatılmaktadır çünkü Çin'inde dahil yaptığı yardımların sınırsız olamayacağı düşünülmekte ve Esad'ın böyle bir savaşı sadece dış desteklerle uzun süre götüremeyeceği farazi olsada bildirilmektedir elbette bunu birazda zaman gösterecektir.

Son Cerablus operasyonuyla Suriye Güneyde Halep odaklı olmak üzere saldırılarını arttırma fırsatı bulmuştur.Yani Kuzeyde'ki Türk ATAKLARI Güney'de Suriye'nin Dünya kamuoyunun gözlerinden kaçar gibi olarak Halep'te varil bombalarıyla şehri ele geçirme fırsatını vermiştir.Orada açılan koridorla idlib dahil Türk kökenli savaşçıların bir bölümü çıkartılmış Darayya'da hükümet güçleriyle anlaşan muhalifler şehri boşaltmışlardır.Suriye'nin Cerablus harekatından öncede bilinen en önemli menfaati bu husus olmuştur.Dolayısıyla onlarda Celabrus harekatı için fazlaca bir olumsuzluk bildirmemişlerdir keza Esad güçleri an itibariyle ülkenin %40'ını kontrol edebilmektedirler.Bu kontrolu an itibariyle geliştirebilmeleri bile Suriye savaşında çok önemlidir.

AB-D ise Türkiye'ye kara kaşına kara gözüne yol vermemiştir Menbij'de yapılan katkı sonrasında Haseke'deki Kürt Arap savaşının kıvılcımları "Sam Amcalarıyla" AB'Lİ beyleri kımıl kımıl etmiş ABD özel kuvvetleri yönetim binaları dahil boşaltmak zorunda kalmışlardır.O anlarda bölgeye Suriye hava kuvvetlerinin baskısıda olmuştur sonucunda AB-D Lİ BEY ler uçuşa yasak bölge ilan etmişler,Başta ABD olmak üzere Suriye hava kuvvetlerinin tehlikeli yakınlığa ulaştığını sonrasına müsade edilmeyeceğini bildirmişlerdir..

Menbij pazarlığının baş aktörü Dışişleri Bakanı John Kerry böyle bir ortamda birazda severek değil öbür türlü tompon bölge sözünü vererek operasyondan önce sözde ilan edilen Kuzey Suriye Kürt Federe Devletini Çipura balığı gibi bir anlamda yutmuştur.PYD'ci Salih Muslim'in rahatsızlığı budur

ABD başkan yardımcısı Joe Biden'in başarısız CIA OPERASYONU sözde darbeden sonra Türkiye'yi ziyaretinin İSTİHBARAT lugatındaki ADI "Hasar Kontroludur!" Zira ABD bölgede jeopolitik kaymaları önleyememekte konuyla ilgili Başkan OBAMA ÖNCEKİ liderlerden daha beceriksiz ve başarısız bulunarak gider ayak yoğun eleştirilmektedir.

Rusya ise Türkiye'den operasyonların Suriye ile koordineli bir şekilde gerçekleştirilmesini istemiştir.Bu gereklilik yukarıda anlatıldığı şekilde yerine getirilmiştir.Milli İstihbarat Teşkilatı ÜZERİNE DÜŞENİ yapmıştır.Dolayısıyla Halep Esad güçleri tarafından ele geçirilirse bu ne TEŞKİLAT için nede Türkiye için SUPRIZ bir gelişme DEĞİLDİR..

Rus dış politika uzmanlarından Vladimir Sotnikov;Türkiye'de CIA düzmecesi SÖZDE DARBE den sonra BOŞALTILAN Türk Silahlı Kuvvetlerinin durumunun ve performansının herşeye rağmen çok iyi olduğunu saptadıklarını Celabrus operasyonunun başarılı olabilme ihtimali bulunduğunu belirtirken Türkiye'nin Kürtlerle anlaşma seçeneğinin tartışıldığının ancak Rusya'da haber kaynağı çevreler tarafından bu seçeneğin fazla şansının bulunmadığı kanaatı hakim oldu.

Rusya Bilimler Akademisi öğretim üyesi Boris Dolgov ise; Türkiye'nin Celabrus'ta askeri varlığını arttırmayacağını buna gerek olmadığını mevcut durumun lokal bir harekat olduğunu bir başarı olabilecekse bununda lokal yada bölgeyle sınırlı olacağının düşünüldüğünü söylediği sıralarda Karkamış'tan görgü tanıklarının ifadelerine göre 9-10 Türk tank'ının daha Suriyeye giriş yaptığı haberi ulaştı..

Rus istihbarat kaynakları ise FIRAT KALKANI harekatından önce bilgilerinin bulunduğunu ancak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin amacını gerçekleştirmek için beklenenden çok daha fazla silah ve muhimmatla Cerablusa ulaştığını buna gerek olmadığını dolayısıyla mevcut durumun anlatılanın ötesine geçebileceğini ve gözardı edilemeyeceğini raporladığı öğrenildi.Bu Rusya Bilimler Akademisi öğretim üyesi Boris Dolgov'un açıklamasını tam olarak destekleyen bir rapor olmadı.Dolayısıyla Rus istihbarat kaynaklarının açıklama yapan Akademisyenleri gibi düşünmediği ortaya çıktı..

AB-D ise önceden beri Türkiye'nin sahada IŞID'a karşı çok daha aktif katılımını istediği için kendi stratejileri bakımından gelişme kaydettikleri düşünülürken Sözde ADI DARBE olan CIA'nın Türkiye operasyonundan sonra ABD Türkiye ilişkilerinde yeni bir sayfa açılacağını umuyor.Dolayısıyla Hasar Kontrolleriyle Cerablus operasyonuna destek vererek IŞID'A karşı kendi stratejilerine göre Büyük bir gücü organize etmiş gibi OLUYOR OLMASINADA insan bir an düşündüğünde sanki herşey La Fonten'den Masal GİBİ geliyor keza bakıldığında Suriye'ye ulaşan güçlerin VAR OLDUĞU VE taradığı alanların ÇİZDİĞİ sınırların hemen hemen tamamı PETROL KAYNAĞI artık nasıl anlarsanız öyle bilin

 

 


ÇOĞUNLUKLA MÜSLÜMANLARI KATLETTİLER
CİZREDE HAİNLER BÖYLE SALDIRDILAR


istiklal marsimiz ve bayrak


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google width= Share to Blogger Share to Wordpress metinozkanvadisi rss