-SURİYE TESKERESİNDE ŞOK AYRINTI-SURİYE TESKERESİNDE GÖZDEN KAÇAN ŞOK AYRINTI

Suriye'ye ilişkin hükümete verilen yetkinin süresinin bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık tezkeresi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. 

Tezkerenin gerekçesi Suriye rejiminin kimyasal silah kullanması olarak gösteriliyor. Tezkere, BM denetçilerinin raporu da hiçe sayılıyor. BM denetçileri kimyasal silahın kim tarafından kullanıldığını belirtmezken, tezkerede bir kez daha Suriye yönetimi suçlanıyor.

ANKARA- Meclis açıldı, AKP Suriye'ye savaş tezkeresini TBMM'ye gönderdi.

Suriye'ye Türk askeri gönderme yetkisi veren tezkere gerekçesi ise değişti.

Gerekçe şöyle açıklanıyor: “Suriye'de rejimin kimyasal silah kullanması ve bunun Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik oluşturduğu tehdit...”

TESKERENİN SURESİ 1 YIL OLARAK BELİRLENDİ

Tezkerede şöyle deniliyor: "Gelişmeler, Suriye rejiminin uluslararası normalara aykırı, her türlü yöntemi ve silahı kullanabileceği noktaya vardığını göstermektedir. Türkiye, rejimin yapabileceği her türlü saldırıdan ve Suriye'deki belirsizlik ve kaos ortamından en çok etkilenecek ülke konumundadır."

BM RAPORU DİKKATE ALINMADI

Birleşmiş Milletler denetçilerinin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddiaları üzerine Şam'a giderek incelemelerde bulunmuştu. Denetçilerin hazırladığı raporda, kimyasal silah kullandığı belirtilmiş, ancak kimin kullandığı konusunda net bir ifade yer almamıştı.

Ama, oklar Türkiye'yi gösteriyor.  Sarin gazının Türkiye'de tedarik edildiği ve Suriye'ye gönderildiği birçok kanıtla ortaya konmuşken, başta Rusya olmak üzere kimi devletler de kimyasal sevkiyatında Türkiye'nin rolünü işaret ediyorlar.

ABD ve Türkiye, kimyasal silahın nereden ateşlendiği konusunda  bir açıklama yapmazken,  Rusya, kimyasal silahın, muhaliflerin kontrolündeki bir bölgeden fırlatıldığına ilişkin uydu fotoğraflarını ABD ve BM yetkililerine sunmuştu.

TÜRKİYEDE MEDYA BU MADDEYİ ISRARLA GÖRMEDİ

Suriye’deki kimyasal silahların imha edilmesiyle ilgili kararların BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) oybirliğiyle alınmasının ardından iddialar artık göz ardı edilemeyecek bir hal aldı.

Zira kararlarda Suriye’deki muhalif güçlere kimyasal madde sevkiyatı konusunda komşu ülkeler de uyarıldı.

Sevkiyatla ilgili üzerinde şüphe bulunan tek ülke ise Türkiye… Türkiye medyası bu maddeyi hiç görmemek konusunda tam bir mutabakat içinde davrandı. Söz konusu maddeye dikkat çekmek konusunda tek bir istisnai örnek bile çıkmadı.

ŞÜPHELİ DURUMU ORTAYA ÇIKARAN OLAYLAR ZİNCİRİ

• Rusya resmi ağızlarından kimyasal saldırıda Türkiye parmağı iddiasını gündeme getirdi.

• Uluslararası diplomasi çevrelerinde ‘Ankara kimyasaldan yargılanabilir’ söylentileri ortaya atıldı.

• Eski Pentagon görevlisi Maloof, saldırıda kullanılan Sarin gazının Türkiye’den sokulduğunu iddia etti.

• Adana Sarin Gazı iddianamesinde, Türkiye’de kaçak olarak Sarin gazı üretildiği ortaya çıktı.

• Adana davasının tek tutuklu sanığı Heysam Kassab’ın Liva el İslam’la bağlantılı olduğu belirlendi.

• Rusya kimyasal füzelerin atıldığı bölgenin Liva el İslam’ın elinde olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu kararında komşu ülkeler, Suriye’deki muhalif güçlere kimyasal sağlamamaları konusunda uyarıldı.

 

Casus Gazetesini Tıkla  

Tasarim & Grafik:İMECE, TURKIYE
Bu siteyi en iyi IE4.0 ve uzeri browser, 1024x768 ekran genisligi ve yuksek renk modunda izleyebiliriniz.
Her hakki MİLLETİMİZDE saklidir.