ESKİ CIA ÇALIŞANI EDWARD SNOWDEN BELGELERİEDWARD SNOWDEN BELGELERİ ARKASI YARIN GİBİ


Eski CIA çalışanı Edward Snowden'in sızdırdığı belgeler ABD isthibaratı, "hedef" olarak tanımladığı Avrupa Birliği'nin Brüksel, Washington ve Birleşmiş Milletler'deki ofislerini dinleyip, bilgisayar ağlarına sızdığını ortaya koydu.

Alman Der Spiegel dergisi, Eylül 2010 tarihli "çok gizli" belgenin halen Snowden'da olduğunu belirtti. Der Spiegel ekibinin kısmen gördüğü belgede, AB'nin Washington'daki diplomatik temsilciliğine mikrofonlar yerleştirildiği, ayrıca binadaki bilgisayarlara girilerek elektronik posta ve kurumsal belgelerin takip edildiği bilgisine yer verildiği öne sürüldü.

İngiliz Guardian gazetesi bugün eski CIA ajanı Edward Snowden’ın sızdırdığı iddia edilen yeni belgeleri yayınladı. Gazetenin yayınladığı belgelerde ABD’nin 38 ülkenin ABD’deki büyükelçilik ve misyonu gizlice dinlediği bilgisi yer alıyor.


TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ VE MİSYONLARIDA DİNLENMİŞ

Belgelerde Türkiye Büyükelçiliğinin de dinlendiği yazıyor. Belgelerde dinlenen büyükelçilik ve misyonlardan ‘hedef’ diye bahsediliyor.

Guardian, 2010 tarihli belgede dinlenen ülkeler listesinde Fransa, İtalya, Yunanistan gibi Avrupa ülkelerinin; bazı hassas ve ABD’yle ilişkisi kötü Orta Doğu ülkelerinin; Japonya, Meksika, Güney Kore, Hindistan ve Türkiye gibi ABD’yle iyi ilişkileri olan ülkelerin ve Avrupa Birliği’nin bulunduğunu yazıyor.

Haberde dinlemelerin farklı yöntemlerle yapıldığı, 2007 tarihli bir belgeye göre Avrupa Birliği’nin Washington’daki ofisinin buradaki bir fax cihazı içine yerleştirilen ‘böcekle’ gerçekleştirildiği bilgisi ulasıyor .

AB’den tepki

Alman Der Spiegel dergisi de son sayısında ABD’nin sınırları içindeki AB ofislerini dinlediği yönündeki bir habere yer vermişti. Bu haber üzerine Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa Birliği’nin ofislerini dinlediği iddialarıyla ilgili olarak Amerikan Yönetimi’nden açıklama istemişti.

Schulz iddiaların doğru çıkmasının AB-ABD ilişkilerinde “ciddi etkisi” olacağını söylemişti. Fransa ve Almanya tarafından yapılan açıklamalarda da benzer kaygılar dile getirilmiş ve iddianın doğru çıkmasının AB-ABD ilişkilerini zedeleyebileceği belirtilmişti.

Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser “Kullanılan yöntem Soğuk Savaş sırasında düşmanlarımızın kullandığı yönteme benziyor” diyerek tepkisini dile getirmişti. Amerikan yönetiminden henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Snowden’ın iddiaları

Bir süre CIA ve Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) için çalışan Snowden, Ekvador’dan sığınma istemişti. BBC’nin haberine göre, Edward Snowden’ın sızdırdığı belgeler, Amerikan istihbarat örgütlerinin Prizma adı verilen bir program çerçevesinde dokuz internet şirketinin veri tabanlarına girdiğini ve internet üzerinden gönderilen tüm postaları, yapılan sohbetleri, internet telefonu aracılığıyla yapılan görüşmeleri, görüşmeyi yapan kişilerin isimlerini, bulundukları yeri ve diğer ayrıntıları izlediğini ortaya çıkarmıştı.

Snowden, Ulusal Güvenlik Kurumu’nun Hong Kong’da ve Çin’de bazı kurumları hedef aldığını da iddia etti. Snowden’a göre, Kurum’un hedefleri arasında Hong Kong’daki Çin Üniversitesi, kamu görevlileri ve öğrenciler vardı. Edward Snowden, Ulusal Güvenlik Kurumu’nun küresel olarak 61 bin dinleme operasyonu düzenlediğini de savundu.


Guardian gazetesi muhabiri Glenn Greenwald Amerikan MSNBC televizyonundaki röportajda CIA eski çalışanı Edward Snowden’in binlerce gizli belgeyi medya kuruluşlarına çoktan teslim ettiğini ve bundan sonra basının elindeki mevcut evraklardan hangilerinin ne zaman kamuoyuna açıklanacağı konusunda herhangi bir etkisinin olamayacağını belirtti.

Greenwald söz konusu evrakları Snowden’in henüz Hong Kong’ta iken gazetecilere verdiğini ve şu anda gazetecilerin ‘hangi dokümanı hangi şeklide yayımlama’ konusunda karar verdiklerini söyledi. Snowden ile irtibat halinde bulunan Greenwald Brezilya’da yaşıyor ve ifade ettiğine göre resmi makamlardan tarafından herhangi bir baskıya maruz kalmış değil. Greenwald röportajda Snowden’in kaçmasındaki en önemli faktörün güvenlik ihtiyacı olduğunu yineledi.

 

Casus Gazetesini Tıkla  

Tasarim & Grafik:İMECE, TURKIYE
Bu siteyi en iyi IE4.0 ve uzeri browser, 1024x768 ekran genisligi ve yuksek renk modunda izleyebiliriniz.
Her hakki MİLLETİMİZDE saklidir.