ŞAM'IN GÜNEYİNDE BÜYÜK MUHAREBE

 

ŞAM'IN GÜNEYİNDE BÜYÜK MUHAREBE HAZIRLANIYOR

Başta Rus kaynakları olmak üzere önemli bazı kaynaklarca yapılan açıklamalarda "Ürdün topraklarının silah teslimatları ve Suriye’li hükümet güçlerine karşı ‘güney cephe’nin açılması öncesi militanların özel kamplarda eğitilmesi için kullanılması ile ilgili bilgi endişe vericidir ".

İfadeleri kullanıldı çok önemli olan bu açıklamalar aynı zamanda şaşkınlıklada karşılandı.Çünkü CIA'nin bu faaliyetleri bugün başlamış değildir

Bu arada As Şark El Awsat gazetesi tarafından verilen habere göre Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) ABD Özel Temsilcisi Najib Ghadbian, ‘ bu militanlar CIA uzmanları tarafından Ürdün’deki kamplarda eğitildi’ açıklamasında bulundu’ ifadelerine yer verildi.

ORTAYA ÇIKAN TABLO

Her iki taraf açıklamalarının ortaya koyduğu tablo Şam'ın güneyinde muhtemelen başlayacak olan muharebenin küçük olmayacağını göstermektedir.Asıl meselede budur.

Bu bağlamda Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, ‘Suriye krizinin şiddet ve güç kullanımıyla çözülmesinin mümkün olmadığını bir kez daha kaydetmek istiyoruz’diye belirtildi.

Ama görünüşe göre Washington’un konu ile ilgili yaklaşımı farklı. Lübnan’lı As Safir gazetesi, Suriye konulu Cenevre müzakerelerinin yeni raundu başlamadan önce Şam’ın güneyinde Ürdün’de Amerikan uzmanları tarafından eğitilmiş militanların katılacakları ‘büyük muharebe’nin yapılacağı tahmininde bulundu.

Lübnan’lı askeri analist Amin Hteyt konu ile ilgili şunu söyledi:
‘Şu an ABD Suriye politikasını adamakıllı gözden geçiriyor. Krizin yaklaşık üç yıl içerisinde Washington hedeflerine ulaşmak için bin türlü yaklaşım ve yöntem kullanmış oldu. Ama hepsi etkili olmamış, gereken sonuç getirmemiştir. Amerikalılar ne çatışmalarda ne de siyasi alanda başarıya ulaştılar.

CENEVRE-2 KONFERANSINDAN SONRA

Amerikalıların Şam’a kendi oyun kurallarını dayatamadıkları Cenevre-2 Konferansı onlar için son büyük yenilgi olmuştur. Bu yüzden bana gelirse ABD yeni stratejiye geçiyor. Esad’ı sadece askeri yöntemle deviremeyeceklerini anlamıştır zaten. Böylece ülkedeki durum ve olası askeri başarıları şimdiden baskı yapmak ve belirli siyasi kazançları elde etmek amacıyla kullanmak niyetinde.

Aynı zaman Washington şimdiki Suriye durumunun seçtiği stratejiye uymasına engel olacağını çok iyi anlıyor. Ülkede şimdi ne oluyor? Irak cehpesinde beklenildiği kadar ilerleme yok, Türk cephesindeki durum çok karışık, Lübnan’dan yapılan saldırılar da işe yaramıyor. Böylece Ürdün cehpesi savaşın ana meydanı olarak ilk plana çıkıyor.

SURİYEDE'Kİ İSRAİL

Ayrıca burada arada bir Suriye’deki çatışmalara karışan İsrail var. Ama Şam Amerikan planlarını anlamıştır galiba. Bilindiği gibi, son günlerde hükümet birlikleri Havran, Deraa ve Es Suveyda bölgelerinde önleyici saldırılar yapıyor. Onlar artık bir sürü terör gruplarını etkisiz hale getirmiş, stratejik bakımdan önemli olan bölgeleri ele geçirmiştir’.

Milli Savunma Dergisi baş editörü İgor Korotçenko da Washington’un Suriye’ye askeri müdahale yapma senaryosundan tamamen vazgeçmediği görüşünde:

‘ABD askeri senaryoyu gündemden hiç bir zaman çıkarmamıştır. İlgili planlar çoktandır hazırlanmıştı. Onların gerçekleştirilmesi konusu sadece ilgili siyasi kararın alınmasına bağlı. Her halde Amerika’nın Suriye politikasının öncelikleri değişmez. Onlar yine de Beşar Esad’ın devrilmesine yöneliktir.

Yani her şey beklenebilir. Ürdün cephesine gelince bana göre Suriye ordusu ABD, Suudi Arabistan veya başka bir yerden yapılabilen yüksek teknolojik silahların teslimatlarına rağmen her durumda askeri ve stratejik kontrolü elinde tutacak’.

Birçok analist güney cephede yapılabilecek çatışmanın Suriye krizinin doruk noktası olacağına dikkat çekiyor. Militanların Ürdün cephesinde yenilgiye uğraması halinde Amerikalılar ya kendileri Suriye’ye askeri müdahale yapmak (ki bunu hiç istemiyorlar) ya da Şam’daki yetkililerle uzlaşmaya varmak zorunda kalacaklar.


istiklal marsimiz ve bayrak


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google width= Share to Blogger Share to Wordpress metinozkanvadisi rss