T.C.
GENELKURMAY BAŞKANLIĞI
ANKARA

SUNUŞ

Click for English

Tarihî olaylar gerçek yönleriyle ortaya çikarmak, ögrenmek ve aydinlatmak için uygulanan yöntemlerden birisi de taniklarin sahitligine basvurmaktir. Dogal olarak olayin birinci derecede görgü taniklarinin ifadeleri çok önemlidir.

Birinci Dünya Savasi’nda, Dogu Cephesi’nde meydana gelen olaylarin aydinlatilmasinda kullani lan basvuru kaynaklar da arsiv belgeleridir. Bu cephedeki Ermeni kaynaklari olaylarin gerçek yönünün ortaya konmasinda, birinci derecede taniklarin sahitliklerinin önemi inkâr edilemez. Gnkur. ATASE Baskanliginca yayimlanan “Arsiv Belgeleriyle Ermeni Faaliyetleri 1914-1918” adli yayinda taniklarin gözlemlerini aktaran belgeler yer almistir.

Dogu Cephesi’nde meydana gelen olaylarin birinci derecede taniklarindan birisi de Erzurum 2 nci Ermeni-Rus Kale Topçu Alay Komutan Yarbay Tverdohlebof’tur. 1917 yil sonlarinda ve 1918 yilinin ilk aylarinda Erzurum ve Erzincan’daki Ermeni terörüne bizzat tanik olan Rus Yarbay Tverdohlebof’un gördüklerini ve yasadiklarini aktardigi belgeler de tarihe taniklik etmek üzere bu kitapta yayimlanmaktadir.

Yarbay Tverdohlebof’un Gnkur. ATASE Baskanligi Arsivinde mevcut olan orijinal Rusça el yazi belgelerin asli ile Türkçe, Ingilizce, Fransizca çevirileri bir arada kitap olarak kamuoyunun ve bilim dünyasinin istifadesine sunulurken, Ermeni terörünün ulastigi boyutlar tüm çiplakligi ile gözler önüne serilmektedir.

Ermeni vahsetinin ulastigi boyutlar, Türklere karsi savasan ve Ermenilerle is birligi içinde bulunan Rus yarbayi bile çileden çikarmaya yetmistir. Yarbay Tverdohlebof, tüm çabalarina ragmen Ermeni vahsetini önleyemedigini, üzüntü ile günlügüne not düsmüstür.

Simdi soruyoruz, Ermeni soykirimindan bahsedenler, Bu belgelere ne diyecekler
Saygilarimizla.

BELGELER için TIKLAYIN
Tasarim & Grafik:İMECE, TURKIYE
Bu siteyi en iyi IE4.0 ve uzeri browser, 1024x768 ekran genisligi ve yuksek renk modunda izleyebiliriniz.
Her hakki MİLLETİMİZDE saklidir.