RUSYA AKDENİZDE HAREKETLEDİRUSYA AKDENIZDE FILOSUNU YENILEME KARARI ALDI

Rusya Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir kaynağın İnterfaks'a yaptığı açıklamaya göre, Rusya'nın Akdeniz'deki vurucu gücü olan filo yeni takviyelerle daha hazır hale getirilecek.
Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin Akdeniz Filosu’nda düzenlemeler yapılmasını gerektirdiğinin altını çizen Rus kaynak, Kuzey Filosu'nda bulunan ve denizaltılara karşı muharebelerde etkili olan büyük gemilerin Akdeniz Filosu'na dahil edileceğini ifade etti.

Yetkili, Karadeniz Filosu'ndaki Moskova adlı füze kruvazörünün de Akdeniz'e kaydırılacağını belirtirken, Pasifik Filosu'ndaki Varyag füze krüvazörünün ise Koramiral Panteleyev isimli destroyerin yerini alacağını kaydetti.

Rusya, Akdeniz bölgesinde bulunan savaş gemilerinde değişikliğe gidecek. Rusya Genel Kurmay Başkanlığı değişiklik kararının Suriye’deki gelişmelerle ilgili olduğu iddiasını reddetti ve “önceden planlanmış bir rotasyonun” söz konusu olduğunu belirtti.

Suriye’ye askeri operasyon seçeneğinin tartışıldığı dönemde bölgedeki tansiyon giderek artarken, Rusya Akdeniz'deki filosunu güçlendirme kararı aldı.

Rusya Genel Kurmay Başkanlığı’ndan üst düzey bir yetkilinin İnterfax!a yaptığı açıklamaya göre Akdeniz’deki Rus gücüne denizaltı savar füzeleri taşıyan büyük bir savaş gemisi dahil olacak.

Ayrıca cruise füzeleri yüklü Moskova Kuzey Atlantik gemisi de Akdeniz’e kaydırılacak. Pasifik Filosu'ndaki Varyag füze krüvazörü de Koramiral Panteleyev isimli destroyerin yerine geçecek.

Ancak Rusya Genel Kurmay Başkanlığı, değişiklik kararının Suriye’deki gelişmelerle ilgili olduğu iddiasını kabul etmiyor. Ria ajansına konuşan bir Rus askeri kaynak, “önceden planlanmış bir rotasyonun” söz konusu olduğunu belirtti.

Gelişmeyi Rusya’nın Sesi radyosuna değerlendiren Rus askeri uzman İgor Korotçenko da Moskova’nın Esad ordusu için savaşa girmeyeceğini vurgulayarak, sadece gücünü göstermeyi hedeflediğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, daha önce Suriye’deki savaşa taraf olmayacaklarını açıklamıştı. Rusya Genel Kurmay Başkanlığı’ndan bir yetkili de “Başkaları için savaştığımız zamanlar geride kaldı” diyerek Suriye’de olası bir çatısmaya müdahale etmeyeceklerini bildirmiştiCasus Gazetesini Tıkla  

Tasarim & Grafik:İMECE, TURKIYE
Bu siteyi en iyi IE4.0 ve uzeri browser, 1024x768 ekran genisligi ve yuksek renk modunda izleyebiliriniz.
Her hakki MİLLETİMİZDE saklidir.