PUTİN: KİMYASAL SUÇLAMALARI SAÇMALIKRUS LIDER PUTIN G20' YI ISARET ETTI

Rusya Devlet Başkanı Putin, Esad rejiminin kimyasal silah kullandığı suçlamalarını "tamamen saçmalık" olarak yorumladı. "Obama'nın askeri operasyonun neden olabileceği sivil kayıpları düşünmesi gerektiğini" belirten Rus lider, Suriye krizinin St. Petersburg kentinde düzenlenecek G20'de tartışılması gerektiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Vladivostok kentinde düzenlediği basın toplantısında Suriye rejimi tarafından kimyasal silah kullanıldığı iddialarının sorulması üzerine şöyle konuştu:

"Suriye askerleri şu anda saldırı konumunda ve çeşitli bölgelerde muhaliflerin etrafını çevrelemiş durumda. Bu koşullar altında askeri operasyon isteyenlere koz vermek, tamamen saçmalıktır."

"KANIT VARSA BM'YE GÖSTERSİNLER"

"İngiltere'nin Suriye'ye müdahaleye karşı oy kullanmasına çok şaşırdım" diyen Putin, "ABD'li meslektaşlarımız, Suriye hükümetine bağlı birliklerin kimyasal silah kullandığını ve ellerinde kanıtları olduğunu söylüyorlar. Eğer kanıtları varsa bunu Birleşmiş Milletler uzmanlarına ve Güvenlik Konseyi'ne göstersinler. Bunu yapamıyorlarsa, kanıt yok demektir" ifadesini kullandı.

"PROVOKASYONDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL"

Rus lider, "Kimyasal silah konusunun, diğer ülkeleri Suriye çatışmasına çekmek ve özellikle ABD gibi uluslararası arenanın güçlü üyelerinin desteğini kazanmak isteyenlerin provokasyonundan başka bir şey olmadığına inanıyorum" diye konuştu.

Putin, Suriye krizinin önümüzdeki hafta St. Petersburg'da düzenlenecek G20 zirvesinde ele alınabileceğini belirterek, "G20, bu sorunun tartışılması için iyi bir platform. Neden kullanmayalım?" dedi.

Putin, Obama’nın Nobel Barış Ödülü almış olmasına dikkat çekerek, ‘askeri operasyonun neden olabileceği sivil kayıpları düşünmesi gerektiğini’ söyledi.
Casus Gazetesini Tıkla  

Tasarim & Grafik:İMECE, TURKIYE
Bu siteyi en iyi IE4.0 ve uzeri browser, 1024x768 ekran genisligi ve yuksek renk modunda izleyebiliriniz.
Her hakki MİLLETİMİZDE saklidir.