GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR


DEMİRTAŞ'IN SÖZÜNÜ ETTİĞİ "BÜYÜK SAVAŞ TEHLİKESİ"

Karayılan’ın İran’a karşı mücadele eden PJAK’ın askeri kanadı HRK’nın sınır hattından çekilerek yerine PKK’nın askeri kanadı HPG’nin yerleştirileceğini açıklaması, örgüt yöneticilerinden Duran Kalkan’ın Kandil harekâtına ilişkin 7 Ağustos’taki değerlendirmesi göz önüne alındığında nafile bir taktik girişim olarak görünüyor.

Kalkan, İran’ın Kandil harekâtının Sri Lanka’da Tamillere uygulanan tarzda bir imha sürecinin ilk adımı olduğunu söylemiş ve planın Türkiye tarafından da desteklendiğini, sonbaharda Irak sınırındaki PKK kamplarına TSK’nın operasyon yapacağını ifade etmişti.

Tahran’ın PKK ile PJAK arasındaki biçimsel farkı önemsemeyeceği, dolayısıyla KCK olarak HRK’yı sınırdan çekip yerine HPG’yi yerleştirmeye muktedir olan yapıyı “bir ve aynı” değerlendireceği için bu girişimden etkilenmeyeceğini ve Kandil’e dönük saldırısını devam ettireceğini beklemek gerekiyor.

PKK’nın, kendisinin de rahatça yapabileceği bu hesaba rağmen böyle bir taktiğe başvurması hem İran saldırısının kendi açısından büyük bir tehdit oluşturduğunun teyidi anlamına geliyor hem de örgütün İran-Türkiye-ABD-Irak/Bölgesel Kürt Yönetimi cephesinde gedik açmaya ihtiyacına işaret ediyor.

Halk İnisiyatifi’nin açıklaması, 27 Temmuz tarihli “İran Kandil’e yüklendi, TSK operasyonları hızlandı” başlıklı Kuzey Irak Güncesi’ndeki analizi teyit eder şekilde PKK’nın bir sınır ötesi harekât olması halinde topyekûn saldırıya geçeceğini ilan ediyor.

5 Kasım 2007 tarihindeki Bush-Erdoğan görüşmesinin ardından uluslararası kuşatma altına alınan örgütün yaklaşık 4 yıl sonra ve ilk defa askeri planda ciddi bir tehditle karşı karşıya kaldığı hissediliyor.

PKK’nın bu sürecin sonunda İran ve Türkiye’ye karşı ayakta kalması halinde bölgede yenilmez bir ‘efsane’ haline dönüşeceği göz önüne alındığında hem Tahran’ın hem de Ankara’nın kendisini sınır içi ve ötesinde ‘çok sert’ hareket etmeye mecbur hissedeceği fark ediliyor.

Demirtaş’ın sözünü ettiği ‘büyük savaş’ın tam da bu olduğu anlaşılıyor.


TIKLA
IRAN'IN PJAK OPERASYONLARITasarim & Grafik:İMECE, TURKIYE
Bu siteyi en iyi IE4.0 ve uzeri browser, 1024x768 ekran genisligi ve yuksek renk modunda izleyebiliriniz.
Her hakki MİLLETİMİZDE saklidir.