ORTADOĞU'NUN EN KARLISI

 

ORTADOĞU'NUN EN KARLISI İSRAİL

İran’da devrim yapıldığından beri İsrail’i haritadan silme planları yapıldığı söylenmekte.İran-Suriye ve Hizbullah arasında yapıldığı iddia edilen bu plana göre İran, İsrail ile konvansiyonel savaşa tutuşacak,Suriye Hizbullah için silah depolayacak ve savaş sırasında Lübnan’a taşıyacak,Hizbullah ise Lübnan sınırından İsrail’e saldıracak.Böylece İsrail 3 cephede birden savaşmak zorunda kalacak.

Bu planı önceden sezen ABD ve İsrail,Son yıllarda kendi planlarını başarıyla uygulamaya koymanın gururunu yaşıyorlar dersek abartmış olmayız.

GELİŞMELERDEN EN OLUMLU ETKİLENEN ÜLKE

BOP denilen Büyük Orta Doğu projesiyle birlikte Irak, Suriye ve Ortadoğu'daki iç karışıklığından en olumlu etkilenen ülke şüphesiz İsrail olmuştur.Çünkü İsrail Ortadoğu'da Irak'ta ve Suriye’de düşmanlarının ve potansiyel rakiplerinin birbirini nasıl kırdıklarını sadece izlemektedir.

Bu sırada karmaşadan yararlanıp kendisine karşı kullanılabilecek Hizbullah silahlarını hava operasyonları ile imha etmekte.Suriye’de İsrail karşıtı olan 2 grup birbiriyle çatışırken güç kaybediyor ve bu en çok İsrail ve ABD’ye yarıyor.

İran’ın ve Hizbullah’ın Suriye’ye koşulsuz destek vermesinin tek nedeni bu.İran’ın geleceği demek,Esad’ın geleceği demek.Hizbullah’ın geleceği demek,Esad’ın geleceği demek..

Aynı zamanda muhalif grup içerisinde yer alanlar ve destekleyen ülkelerde İsrail’in potansiyel düşmanlarıdır.Anlaşılan o ki İsrail için herşey çok iyi gidiyor.

ALANDAN İRAN İÇİN BİLGİ TOPLANIYOR

Bu gelişmelerin yanında İran’a yapılabilecek olası bir operasyon için gerekli bilgiler toplanıyor.Yıllardır İran’ı vurmakla tehdit eden İsrail’in bu hamleyi yapmasının aptallık olacağı düşünülebilir,bu tez yanlış da değildir İSRAİL Iran'ı vurabilir ancak sonrası önem kazanmaktadır.Iran topraklarında sürdürülebilir hakimiyetle kontrolü sağlayamaz ABD'nin bile göze alamadığı bu durum İSRAİL için çok daha zordur.

Hal böyleyken Ortadoğu savaş alanlarından bu bilgiler neden toplanmaktadır? Çünkü İSRAİL eğer İRAN'la şu yada bu sebepten dolayı bir çatışmayı göze alacaksa kuşkusuz kendisi için kötünün iyisi ortam budur yani bir başka deyişle İRAN'a güçleri yetmez ama Ortadoğu'daki mevcut durum İSRAİL için ehven-i şer' dir.Konuyu bu şekilde analiz edebilmek içinde fazla zeki olmak gerekmemektedir.

KUZEYDE BARZANİ İLE TANGO TÜRKİYE'DE PKK İLE VALS

Irak'ta Barzani ile İSRAİL'in sürdürdüğü tango bugün değil uzun yıllara dayanır Barzani yahudisini bilmeyen yokta asıl meşk aynı zamanda Türkiye içinde Kürt etnik yapılarının kaşınmasında gösterdikleri çabayla bütünleşmektedir..İç dinamiklerle temas eden İSRAİL ve uzuvları toplantı ve gösterilere katkılarını sürdürmektedir..

Irak'ta Kürt unsurların kuzeyi Barzani olurken aşağıda güneyde Türk'ün 1000 yıllık topraklarında İSRAİL'in çabaları karşımıza Erdoğan'ında "Kanıtlayamazlarsa Şerefsizdirler Namussuzdurlar" dediği bölünmüş Türkiye haritasını çıkarmaktadır

ASIL KORKUSU IRAN FÜZE TEKNOLOJİSİ

İsrail'in asıl korkusu elbette yukarıda açıklanan 3 cephede savaşmak değildir Hem ABD hemde İsrail her ne kadar İran'ın açıklamalarını abartılı bulsalarda füze teknolojisinden korkmaktadırlar

İran’ın sahip olduğu balistik füze teknolojisi ve kimyasal silahlar bu 2 ülkeyi olduğunca endişelendirmekte.

İran’da bu durumu güzel okuyarak balistik füze üretimini çok yüksek sayılara çekti.İsrail ise buna karşı tedbir amacıyla topraklarını adete hava savunma füzesi çiftliği haline getirdi.

Yaklaşık İstanbul kadar yüz ölçümüne sahip İsrail’in Türkiye’den yüzlerce kat fazla modern hava savunma füzesi bulunmakta.Ayrıca havan toplarını bile durdurabilen İron Dome (demir kubbe)isimli İsrail yapımı hava savunma sistemi de cabası.

Önceleri fazlaca iyi sonuç vermeyen demir kubbe sistemi artık eskisi gibi değil İsrail giriştiği savaşlar sayesinde giderek tecrübelendi demir kubbe ile ilgili teknolojilerini giderek iyileştirdi.Önceleri küçük Kassam füzelerini bile durduramayan demir kubbe'nin yerini artık son saldırılarda görüldü'ki Gazze'den atılan 4 füzenin 2 si havada imha edildi 1si hedefine ulaşmadı ulaşabilen 1 füzede can kaybına yol açmadı.Bunun anlamı şudur artık İsrail'in demir kubbesi 4/3 oranında etkili hale getirilmiştir.

Dünyadaki korunma sistemlerinin hiç birisinin %100 güvenli olamayacağını düşündüğünüz zaman bu oran oldukça iyi bir orandır

İsrail’in gayrıresmi olarak belirtilen hava savunma envanteri şöyle :

• 23 x MIM23 IHAWK bataryası
• 48 x MIM104 Patriot (PAC-2)
• 18 x Arrow II
• 5 x Iron Dome (demir kubbe) (batarya sayısı arttırılacak)


İşte bu tedbirlerin alınmasına neden olan İran’ın balistik füzeleri ABD ve İsrail tarafından saniye saniye takip ediliyor.Her gün Amerikan ve İsrail casus uyduları ile izlenen İran askeri tesisleri ve üsleri fotoğraflanıp değerlendiriliyor.İran’ın radar sistemleri,hava üsleri,deniz üsleri hepsi teker teker görüntülenip savaş planları yapılıyor.İran’ın füzeleri etkisiz hale getirilebilirse,Ortadoğuda herşey İSRAİL için daha da güzel olacak..

Yukarıda Iran üzerinden alınmış olan fotografta bu amaçlara hizmet eden binlercesinden sadece bir tanesidir..


EBU BEKİR BAĞDADİ ANALİZİ VE CAMP BUCCA
IŞİD'IN LİDER KADROSU


istiklal marsimiz ve bayrak


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google width= Share to Blogger Share to Wordpress metinozkanvadisi rss