OBAMA'NIN IŞİD AÇILIMI !.

 

OBAMA'NIN IŞİD AÇILIMI GÜLDÜRDÜ

ABD Başkanı Obama, Kendi kurduğu IŞİD'A karşı mücadeleyi içeren ve ABD’nin 4 adımdan oluşan IŞİD planını açıkladı. Obama, IŞİD’e karşı nerede olursa olsun havadan saldırı düzenleyeceklerini...ama karadan müdahalede bulunmayacaklarını söyledi.

ABD’nin son dönemdeki terörle mücadele çabalarına değinen Obama, şu anda en büyük tehdidin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan geldiğini, bunlardan birinin de IŞİD olduğunu bildirirken, IŞİD’in kendisini “İslam Devleti” olarak tanımladığına dikkati çekerek, “IŞİD’in, İslam ile alakası yok.

Hiç bir din masumların öldürülmesine göz yummaz ve IŞİD’in kurbanlarının büyük çoğunluğu Müslümanlar. IŞİD, kesinlikle bir devlet de değil. IŞİD bir terör örgütü, bu açık ve net. Yoluna çıkan insanları katletmek dışında da hiçbir vizyonu yok” dedi.

IŞİD’in Suriye ve Irak halkı ile daha geniş Ortadoğu bölgesi için tehdit oluşturduğunu ve eğer başıboş bırakılırsa bu tehdidin bölge dışına ve hatta ABD’ye uzanabileceğini dile getiren Obama, IŞİD’e katılan yabancı savaşçıların da ülkelerine döndüklerinde ölümcül saldırılar düzenleyebileceğine dikkati çekti.

Obama, geçen aydan bu yana ABD’nin Irak’ta 150’den fazla hava saldırısı düzenlediğini ifade ederek, “Müttefiklerimizle ve Kongre’yle istişarelerimizin ardından ve Irak’ta yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte, Amerika’nın bu terörist tehdidi etkisiz hale getirmek için geniş bir koalisyona liderlik edeceğini açıklıyorum.(duyda inanma!.)

Hedefimiz çok açık: Kapsayıcı ve sürdürülebilir bir terörle mücadele stratejisiyle IŞİD’in gücünü azaltacağız ve tamamen yok edeceğiz” diye konuştu.

Suriye’de muhaliflere askeri yardımları artırdıklarını hatırlatan Obama, Kongre’ye Suriyeli muhaliflere daha fazla ekipman sağlanması ve eğitim verilmesi için kendisine ek yetki ve kaynak sağlaması çağrısında bulundu gerçekte bu büyük bir saşkınlığa ve gülüşmelere yol açtı Dünya'da bir kısım medya bunu kaçırmadı ve Obama ile dalga geçen karikatür bombardımanı başlattı.

IRAN’lı SİYASET UZMANI : " ‘İslam Devleti’, ABD’nin ürünüdür"

İslam Devleti (İD) örgütüyle yapılan mücadelenin sertleştiği koşullarda Batı dünyasının ABD’nin Irak ve Suriye politikasına tepkisi arttıkça artıyor.

ICM Research ajansının Rusya Bugün haber ajansı için yaptığı anketin sonuçlarına göre İngiltere, Almanya ve Fransa’nın nüfusunun üçte birisi İD’nin terör faaliyetlerinden kaynaklanan Irak’taki istikrarsızlığın ABD’nin ülkeye askeri müdalahesinin sonucu olduğunu düşünüyor.

Militanlara karşı askeri operasyon düzenleme planlarını kuran ABD, terör tehdidinin daha da yayılmasını önleme yöntemleri üzerinde düşünüyor. Bu soruya cevap bulmaya çalışan Amerikan medya kuruluşları Barack Obama’yı Orta Doğu’daki başka etkili oyuncularla etkileşim kurmaya çağırıyor.

The National Interest dergisinin yazdığına göre, ‘Rusya terör tehdidinin boyutlarını doğru anlıyor, Washington için Moskova ile tamamen ilişkileri kesip Orta Doğu’da İslamcılarla mücadelede onun desteğinden olmak son derece yanlış olurdu’.

İran’lı uzmanlar da krizin çözümüne dair görüş sahibiler. Tahran’lı siyaset uzmanı, Mehr Haber Ajansı’nın eski baş editörü Hasan Hanizade konuyla ilgli şunu söyledi:

‘İslam Devleti, Nusra Cephesi, Güney Lübnan Ordusu, El Kaide ve Orta Doğu’da faaliyette bulunan başka yasadışı askeri örgütlerden gelen terör tehdidiyle etkili mücadele yöntemleri dünya toplumunun, bütün ilgili ülkelerin işbirliği ve etkileşimi sonucunda geliştirilmelidir.

İlk önce bu şekildeki terörizmin gerçek risklerinin değerlendirilmesi gerekiyor. İD temelindeki ideolojinin köklerini, bu örgütün askeri potansiyelini etraflıca incelemek lazım. Ancak maalesef sözde Irak ve Suriye’de terörizmle mücadele etmeye hazır olanların tutumları çok farklı, görüş birliği yoktur aralarında aslında. ABD ve Batı ülkelerinin bu sorunun çözümüne dair yaklaşımı pek ciddi sayılmaz.

Aslında İslam Devleti örgütü ile ilgili şimdiki durum bana 30 yıl önce ABD, Batılı müttefikleri ve Suudi Arabistan’ın desteğiyle El Kaide’nin oluşturulma hikayesini andırıyor. El Kaide o zaman başta Afgan krizi olmak üzere bölgesel çatışmalarda Sovyet Birliği’ne karşı konulması için kurulmuştu.

Gerçi, bir müddet sonra olup bitenleri hepimiz biliyoruz. El Kaide, Washington’un saldırgan politikasının aleti olmaktan çıkıp onun en büyük düşmanına dönüşmüş oldu. Bugün de İD, ABD, İsrail, İngiltere ve Suudi Arabistan’ın ortak gayretlerinin ürünü, Orta Doğu’da kendi çıkarlarına uygun olan politikaların izlenmesi için kullanılan alet gibi görünüyor.

Gerçi şu an Amerikalıların durumu artık kontrol edemediklerini görüyoruz. Kah Suriye kah Irak’tan vatandaşlarının idamlarıyla ilgili haberler geliyor. Tabii ki Obama buna karşı kayıtsız kalamaz, tepki vermesi lazım. İşte ABD harekete geçti.

Beyaz Saray İD gruplarının yok edilmesi için İran ve Rusya’nın katılımıyla bile tek bir cephe oluşturma çağrılarında bulunuyor. Bu arada IŞİD militanlarının vahşi eylemleri kırmızı çizgiyi aştı, Amerikalılar geç kalmışlar gibi görünüyor.EBU BEKİR BAĞDADİ ANALİZİ VE CAMP BUCCA'YLA ABD İLİŞKİSİ
IŞİD VE LİDER KADROSU
İSRAİL BAŞBAKAN'I NETANYAHU CAMBAZA BAKTIRIRKEN SNOWDEN'İ DOĞRULAR GİBİ
SÖZDE İDAM EDİLEN JAMES FOLEY'İN ANALİZİ


istiklal marsimiz ve bayrak


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google width= Share to Blogger Share to Wordpress metinozkanvadisi rss