MİLLİ İSTİHBARATTA CEMAAT OPERASYONU

 

 

MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATINDA CEMAAT YANLISI ÇOĞU PERSONEL AÇIĞA ALINDI

Türkiye’yi sarsan Büyük Yolsuzluk ve Rüşvet depreminin artçıları da sarsmaya devam ediyor. Yolsuzluk operasyonunun başlamasının hemen ardından AKP iktidarının karşı önlem olarak Emniyet’te başlattığı görevden almalar, yer değiştirmeler Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) da sıçradı.

MİT’te Gülen cemaatinin “Yenimahalle -MİT kastediliyor- sorumlusu” koda adı “Sinan” olan “İmamı”na bağlı isimler hakkında geniş çaplı bir soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, cemaate yakın olduğu belirlenenlerden çoğu açığa alındı ya da görev yerleri değiştirildi.

ÇOK SAYIDA PERSONEL KURUM İÇİ SORUŞTURMAYA TABİİ TUTULDU

Edindiğimiz bilgilere göre, soruşturma yalnızca MİT’in Ankara’daki merkezini değil bölge müdürlüklerini de kapsıyor. Bu çerçevede, Güvenlik İstihbaratı, İstihbarata Karşı Koyma, Elektronik,Teknik İstihbarat başkanlıklarından ve İstanbul Bölge Müdürlüğü’nden çok sayıda personel,  Büyük Yolsuzluk ve Rüşvet soruşturmasının hemen ardından kurum içi soruşturmaya tabi tutuldular.

Başbakan Erdoğan’ın talimatı ve MİT müsteşarı Hakan Fidan’ın koordinasyonunda yürütülen soruşturma sonucu, birçok personelin görev yeri değiştirildi, personelden bazıları da açığa alındı.

Fethullah Gülen cemaatinin Emniyet’in yanı sıra MİT’te de kod adı Sinan olan bir “İmam”ın (asıl adı Murat) önderliğinde örgütlendiği biliniyordu.

Cemaatin “Yenimahalle İmamı” olarak nitelendirilen “Sinan”,  Pennsylvania’ya yaptığı bir ziyaret sonrasında yanında bulunan “Emniyet İmamı” olarak bilinen Kozanlı Ömer kod adlı O.H.Ö ile birlikte FBI tarafından gözaltına alınıp sorgulanmış ve ikilinin ellerindeki belgelere el konulmuştu.

Bu belgeler daha sonra Emniyet ve MİT’in bazı birimleriyle paylaşılmıştı.

SON DÖNEMDE F TİPİ EMNİYET İLE MİT ARASINDAKİ KAYNAYAN KAZAN

Son dönemde F tipi emniyet teşkilatıyla MİT arasında patlak veren olaylar zinciri ve açığa atılan bilgiler Milli İstihbarat Teşkilatını ve kuruluşlarını devletin güvenliği noktasında rahatsız edici noktalara taşımıştı.

Olayların muhtemel vehameti gözaltına alındıktan sonra daha çok öldüğü değil öldürüldüğü adli tıp raporlarında yer alan MİT Asya sorumlusu Kaşif Kozinoğlu'nun kaleme aldığı yazılarında yer almış ancak Kozinoğlunun bu yazılarını bir kısım medya internet kanallarında açıklayıp yayına verince hükümet kanadından mahkeme kararlarıyla yasaklama gelmişti..

 

 

Casus Gazetesini Tıkla  

istiklal marsimiz ve bayrak


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google width= Share to Blogger Share to Wordpress metinozkanvadisi rss