MİT'TE BİR SIR ÖLÜM DAHA
ÖLEN MİTÇİLERİN SAYISI 6'YA YÜKSELDİ

Birinci MİT raporunun kilit isimlerinden, emekli MİT mensubu Haluk Akter, esrarengiz bir cinayete kurban gitti. Akter’in MİT’ten yakın arkadaşı olan Ferdi Tamer de 1990 yılında İstanbul’da öldürülmüştü. Akter'in öldürülmesiyle son 5 ayda öldürülen MİT'çi sayısı 6'ya yükseldi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde meydana gelen olayda evinin banyosunda ölü bulunan 63 yaşındaki Haluk Akter'in, yapılan otopsisinde başında üç kurşun deliğine rastlandı. Cinayete kurban giden Akter'in kurşunlardan ikisinin ensesinden birinin de şakağından girdiği belirlendi. Emekli olduktan sonra bir süre Söz Gazetesi ve Nokta Dergisinde gazetecilik yapıp, Bodrum Yalıkavak beldesine yerleşen ve yalnız yaşayan Akter, bir güvenlik şirketi de kurmuştu.

Eski eş Seyhun Güleç, Akter'in 1977- 1990 yılları arasında MİT mensubu olarak görev yaptığını ve malulen emekli olduğunu belirterek "Cizre’de önemli görevlerde bulunmuştu. Böyle bir ölümü haketmedi. Katiller, gözlerinin içine bakamadığı için kalleşçe ensesinden vurup, öldürdü. Bu olayı, kadın veya borç gibi bir nedene bağlamak doğru değil. Olay, detaylı şekilde araştırılmalı" dedi.

'SİLAHINI KİMSEYE KAPTIRMAZDI'

Gözyaşlarını tutamayan kızı Aysim Akter, "Babam, silahını kimseye kaptırmazdı" dedi. Akter, "Bu kalleşçe saldırıyı yapanlar en kısa zamanda bulunacak ve en ağır cezaya çarptırılacaktır. Bu olayın çözülmesi çok uzun sürmez" diye konuştu.

ÜNLÜ MİT RAPORU


1987 yılında ortaya çıkan MİT raporu, ‘’Polis-mafya-siyaset’’ ilişkilerini gündeme getirmişti. MİT Arşiv-Sorgu Müdürü Ferdi Tamer ile MİT mensubu Haluk Akter’in de, o dönem raporla ilgili telefon konuşmaları medyaya yansıyınca, Başbakanlık Teftiş Kurulu geniş kapsamlı bir soruşturma yapmıştı. Daha sonra raporu yazan MİT görevlisi Mehmet Eymür’ün yanı sıra, Hiram Abas ve Korkut Eken de görevden uzaklaştırılmış, rapora katkı verdiği öne sürülen Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Daire Başkanı Atilla Aytek de Türkiye’de kaçakçılık olaylarının en az görüldüğü il olan Eskişehir’e tayin edilmişti. Ferdi Tamer ise MİT’ten emekli olduktan sonra İstanbul Üsküdar’da önce bir manav ardından da tüpgaz bayii açmış,18 Aralık 1990 günü de dükkanında uğradığı saldırı sonucu öldürülmüştü.

MİT'te SIR ÖLÜMLER


İzmit'in Gültepe Turgut Mahallesi Miralay Mümtaz Caddesi'ndeki evinde yalnız yaşayan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Kocaeli Bölge Müdürlüğü'nde görevli Tevfik Ataseven (30) evinde tavana asılı halde bulundu.

Komşuların ihbarı üzerine önceki gece saat 02.00'de eve gelen polis, ısrarla zili çalmasına rağmen yanıt alamayınca çilingir yardımıyla içeriye girdi. Ataseven, odalardan birinde tavana bağlı iple asılı halde buldu.

İki çocuk babası Ataseven'in geçen yıl ekonomik sıkıntılar nedeniyle eşiyle arasının bozulduğu ve boşandığı öğrenildi. Eşinden ayrıldıktan sonra bunalıma giren ve kendini bir türlü toparlayamadığı belirtilen Ataseven'in ilk belirlemelere göre intihar ettiği belirlendi. Ancak son zamanlarda artan MİT görevlilerinin ölümü üzerine savcılık soruşturma başlattı.

BALKONDAN DÜŞMÜŞTÜ

20 EKİM 2010: MİT Kocaeli Şube Müdürü A. Süreyya Kurtay, lojmanda geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

22 EKİM 2010: İstanbul Bostancı'da MİT görevlisi Semra Maliş, oturduğu apartmanın bahçesinde ölü bulundu. Maliş'in balkondan düşerek yaşamını yitirdiği belirtildi. Ancak ölümü şüpheli bulundu.

21 KASIM 2010: Manisa'da asker uğurlama eğlencesinde gençler arasında çıkan kavgayı ayırmak için araya giren MİT görevlisi Adnan Kılıç yaşamını yitirdi.

Tasarim & Grafik:İMECE, TURKIYE
Bu siteyi en iyi IE4.0 ve uzeri browser, 1024x768 ekran genisligi ve yuksek renk modunda izleyebiliriniz.
Her hakki MİLLETİMİZDE saklidir.