İSRAİL GAZI TÜRKİYE'DEN AVRUPAYAİSRAİL DOĞALGAZI TÜRKİYE ÜZERİNDEN AVRUPAYA GEÇECEK

 

Benyamin Netanyahu hükümetinin, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni, İsrail ile Akdeniz’in doğusunda bulunan doğalgaz yatakları konusunda sorunları çözmek veya sonsuza kadar tarafsız kalma konusunda karar vermeye zorladığı iddia ediliyor.

El Hayat Gazetesi'nde yer alan bir yazıda, İsrail yönetiminin Ankara ve Lefkoşe ile Akdeniz’in batısındaki doğalgaz yataklarından payına düşen oranı alabilme konusunda anlaşmak için temaslara başladığı öne sürüldü.

Yazının sahibi ise Uluslararası KrizTopluluğu" Avrupa ve Orta Asya Programı Müdürü Yardımcısı Hau Bob. Bob, İsrail’in bölgeden çıkacak olan doğalgazı boru hatları ile Türkiye ve KKTC'ye ihraç etmeyi planladığını da öne sürdü.

Geçtiğimiz Ocak ayında bir İsrailli yetkilinin, Türkiye’nin doğalgaz konusunda önemli bir pazar olduğunu söylediğinin de hatırlatıldığı yazıda, Haziran ayında ise, İsrail yönetiminin doğalgaz ihracatı niyeti konusunda açıkalamalar yaptığı kaydedildi.

Söz konusu yazıda, geçen hafta İsrail Enerji Bakanlığı uzmanı Michell Lotim’in, İsrail’in bölgenin en büyük doğalgaz sıvılaştırma tesisini kurma planından bahsettiğine de değiniliyor.

Makalede, İsrail’in Akdeniz’in doğusunda keşfettiği doğalgaz yataklarının bulunduğu bölgeden, Türkiye’nin güney sahillerine deniz haltından bir doğalgaz boru hattı döşeleneceğinin altı çizilirken, bu konuda Türk şirketlerinin ihaleyi almak için ciddi bir rekabete girdiği kayededilyor.

Bu şekilde İsrail doğalgazının Türkiye’ye ihraç edileceği veya Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına ulaştırılacağı iddia ediliyor.

İsrailli yetkililerin açıklamalarına göre, Türkiye’ye senede 8 veya 10 milyar metreküp, İsrail doğalgazı Akdeniz boru hattı vasıtası ile ulaştırılacak.
Casus Gazetesini Tıkla  

istiklal marsimiz ve bayrak


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google width= Share to Blogger Share to Wordpress metinozkanvadisi rss