EBUBEKİR EL BAĞDADİ

 

IŞİD LİDERİ EBUBEKİR EL BAĞDADİ

 

Ebubekir el Bağdadi’nin lideri olduğu Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı savaşan en etkili güç durumunda ve aynı zamanda son beş ayda Irak’ın önemli şehirlerini kontrol altına aldı.

Batılı hükümetler, IŞİD’in nihayetinde el-Kaide’nin yolundan giderek denizaşırı ülkelerde saldırı yapmasından korkuyorlar fakat şu an ki en büyük endişeleri IŞİD ve Bağdadi tarafından cezbedilen yabancı savaşçıların evlerine geri dönmeleri.Keza her geçen gün Orta Doğu coğrafyasında karışıklık artmakta ve kontrol edilemez hale gelmektedir..

Halbuki bu garabetin sorumlusu ABD dış haber alma servisi CIA islami radikal gurupları dahil pek çok yabancı savaşçıyı Orta Doğunun bu coğrafyasına kendisi bizzat taşıyıp getirmiş oda yetmemiş Libya'da savaşan güçlerinde buraya intikali sağlanmıştır

Bu yabancı savaşçılar arasında, Suriye’de IŞİD safında bir yıl boyunca savaştıktan sonra geçen ay Belçika’da bir Yahudi müzesine saldıran 29 yaşındaki Fransa vatandaşı Mehdi Nemmouche gibi adamlar vardır.

Aynı şekilde Fransız vatandaşı Mehdi gibi ingilizler de yer almaktadır örnekleri arttırmak mümkündür son aylarda CIA nin gönderdiği ABD vatandaşlarıda daha sonra potansiyel tehdit haline gelebilirler bunların bir kısmının geri döndüğü şeklinde açıklamaları olmasına rağmen ingiliz dış istihbarat gurubu MI6'nın bu bilgiyi doğrulamadığı görülüyor

İngilitere istihbaratı MI6’in eski terörle mücadele şeflerinden Richard Barett şöyle diyor, “Zevahiri, son on yıldan bu yana Afganistan-Pakistan sınır bölgesine kapandı ve birkaç bildiri ve video yayınlamanın dışında fazla birşey yapmadı. Bağdadi ise inanılmaz şeyler yaptı; şehirleri ele geçirdi, büyük bir insan topluluğunu harekete geçirdi, Irak ve Suriye’de (kendisine karşı savaşanları) sert bir şekilde bastırdı.”

AFP’ye konuşan Barett, Bağdadi’nin Zevahiri’ye meydan okumasının gerçekten enteresan bir gelişme olduğunu söylüyor ve “eğer eylem isteyen birisiysen Bağdadi’ye katılmalısın” diyor.

Barett, 3 bin yabancı savaşçının Batı’dan olmak üzere Suriye’ye toplam 12 bin yabancı savaşçının yolculuk yaptığını tahmin ediyor. Yabancı savaşçıların büyük bölümü IŞİD’e katılıyor. Londra’da King College profesörü Peter Neumann’ın tahminlerine göre, Batı’dan Suriye’ye giden yabancı savaşçıların yüzde 80’ni IŞİD’e katılıyor.

IŞİD, Esad’a karşı savaşan diğer gurupların aksine bir "İslami Emirlik" kurmak için çalışıyor ve el-Kaide’nin Suriye kolu olan el-Nusra Cephesi’ne oranla daha az giriş engeline sahip.

IŞİD ayrıca arap olmayanlara da hitap ediyor. Kısa bir süre önce iki adet İngilizce dergi yayınlayan IŞİD, daha önce de İngilizce veya İngilizce altyazılı videolar yayınlamıştı. IŞİD, Avrupa ülkelerinden, Amerika’dan, Arap dünyasından ve Kafkasya’dan gelen savaşçıların kendi safında savaştığını açıklıyor.

IŞİD’e olan cazibenin çoğu aynı zamanda Bağdadi’’nin kendisinden kaynaklanıyor. IŞİD liderinin, Zevahiri’den önemli bir ayırıcı özellik olarak, bir savaş komutanı ve bir savaş taktisyeni olması onu çekici hale getiriyor. Bağdadi, ABD’nin 2003 yılında Irak’ı işgal etmesinden hemen sonra patlak veren direnişe bizzat katıldı.

ABD güçleri, 2005 yılının Ekim ayında Irak-Suriye sınırında düzenledikleri bir saldırıda Bağdadi’nin diğer ismi olan “Ebu Dua” adında birisini öldürdüklerini söylemişlerdi.

**Fakat bunun doğru olmadığı görülüyor.Ayrıca ABD güçlerinin bu açıklaması daha çok ismi silinmek istenen bir kişilik olma ihtimalini hatırlara getirdi.Keza bu cümleye burada çok dikkat etmek gerekir**

Çünkü Bağdadi, Mayıs 2010’da o günkü ismiyle Irak İslam Devleti olan hareketin liderliğini eline almıştı. O günden bu yana onun hakkında ayrıntılar yavaş yavaş yayılmaya başladı.

ABD, Ekim 2011’de Bağdadi’yi “terörist” listesine aldı ve onun 1971 Samarra doğumlu olduğunu duyurdu. Irak hükümeti bu yılın başında Bağdadi’ye ait olduğunu iddia ettiği bir fotoğraf yayınladı.

İlk kez resmi bir kaynaktan gelen bu fotoğrafta Bağdadi, saçı dökülmekte olan, sakallı, takım elbiseli ve kravatlı biri olarak görülüyor.Bu fotoğraf yukarıda sağ tarafta olan fotoğraftır

Irak’ın kuzeyinde bir güvenlik merkezini yöneten korgeneral Abdülemir el-Zeydi, Bağdadi’nin Diyala bölgesinde olduğuna inandıklarını fakat bazı yetkililerin buna itiraz ettiğini söylüyor. Çünkü bazı kaynaklara göre Bağdadi Rakka'da bulunuyor.

**Gerçekte Bağdadi'nin sıklıkla bulunduğu bir yer yada bir mekan yok şaşılacak bir şey olabilir ancak Bağdadi mücahitleriyle geziyor fetihlere katılıyor tekbir getiriyor çoğu zamanda yüzünün örtülü olduğu görülüyor**

Bağdadi’nin liderliğe geçtiği dönemde, ABD ve sünni ittifakı ona darbe indirmek için harekete geçti. Fakat gurup kendini toparladı ve 2013 yılında Suriye’ye doğru genişledi.

El-Nusra ile birleşmeyi isteyen Bağdadi’nin bu isteği el-Nusra tarafından reddedildi ve o günden bu yana iki gurup ayrı hareket ediyor. Zevahiri, IŞİD’i ısrarla Irak’a odaklanmaya ve Suriye’yi el-Nusra’ya bırakmaya çağırdı fakat Bağdadi ve savaşçıları el-Kaide liderine açıkça kafa tuttular ve sadece Esad’a karşı değil, aynı zamanda el-Nusra’ya ve diğer muhalif guruplara karşı da savaştılar.

Orta Doğu araştırma enstitüsü Brookings Doha Center’dan Charles Lister, Bağdadi hakkında şöyle diyor, “Bağdadi grubun liderliğini üstlendi ve büyük baskı altında olan bir yapılanmayı idare edebildiğini gösterdi. Bağdadi grubun gücünü kayda değer bir şekilde yeniden canlandırmayı başardı.”

Başta Rus istihbarat kaynakları olmak üzere güvenilir olan pek çok kaynakta Irak Şam İslam Devleti'nin %30 kadarının Türkler tarafından teşkil edildiği bilgisi açıkça yer alıyor IŞİD'ın bu konuda yapmış olduğu açıklamalarla buradaki mevcut bilgilerle bire bir örtüşüyor.

Dolayısıyla bu durum eğer gerekirse Türkiye tarafından IŞİD'ta yönelik bir operasyonu da zorlaştıcı faktör olarak ortaya çıkıyor çünkü operasyon kararından sonra Örgütün bu yapısını ayırt etmeniz mümkün değildir tümden başlar tümden biter kendi insan insanlarınızıda yok etmiş olursunuz

Ayrıca bakıldığında %30'luk bu oran IŞİD örgütü içinde oldukça önemlidir konuya tek taraflı at gözlüğü ile bakmak ta yanlış bir değerlendirmedir sonuç olarak Türkler'in de IŞİD için ayrı bir değeri vardır kısa süre önce oluşturmaya çalıştıkları kendi medyalarında Dünya'ya verecekleri mesajlar için anlatım dili olarak İngilizcenin yanında Türkçeyi de seçmeleri Türkiye'ye ve Türklere verdikleri önemi gösteriyor..

Sayıları hakkında birşeyler söylemek gerekirse bu rakkam 10 bini geçmez bazı kanallarda yer alan sayıları hakkındaki 16-20 bin gibi bilgiler abartılıdır.Al nusra için söylenebilir ancak IŞİD için doğru değildir.

Mesela Musul'u 800 kişiyle fethetmişlerdir fakat keremati %100 kendilerinden bilirlerse buda doğru olmaz en başta kendileri için büyük yanlış olur keza 30 bin tam techizatlı Irak ordusunun elinden Musul'u nasıl aldıkları askeri olarak Dünya'da tartışılırken Musul'da Irak ordusunun savaşmama nedenlerinide pek çok stratejik haber merkezi bilmektedir son olarak Nuri el Maliki belgeleri yayınlamış sonrasında komutanlarına işten el çektirmiştir.

Musul valisi Nuceyfi hain ilan edilmiş kardeşiyle birlikte Türkiyede önceden çekilmiş görüntüleri Türk Dışişleri bakanı ve Erdoğanla birlikte basına yansımıştı

IŞİD'ın yapısıyla ilgili Rus istihbarat kaynaklarının Çeçen savaşçılarıyla Azerbaycan'dan IŞİD'ta katılımlar oluyor bilgiside IŞİD örgütünün açıklamalarını yukarıda anlatıldığı üzere teyid eder..

IŞİD'ın geride kalan personeli ise sünni araplar kürtler ve en önemlisi Saddam'ın istihbarat elemanlarıyla üst düzey ordu subaylarından ya bir fiil savaşan yada güçlü destek olan personelden oluşur Saddam'ın özel kuvvetleriyle üst düzey önemli komutanları IŞİD'ın içerisinde faaldir.

Saddam'a dair ne varsa IŞİD'ta özellik olarak görebilirsiniz.Bu sebeple bazı kaynaklar IŞİD Haberlerini Saddam HORTLADI diye vermiştir sonuç olarak bu haberlerde gerçek payı vardır

Bunun dışındakiler daha çok batı ülkelerinden IŞİD'a katılanlardır İngiliz Fransız Hollandalı Amerikalı Mucahitlerde cihat için IŞID' la birlikte olmayı tercih etmektedirler.Bunların görüntüleri pekçok video kanalında ifadeleriyle birlikte mevcuttur

GÖRÜNMEZ ŞEYH EBUBEKİR EL BAĞDADİ

Ebubekir El Bağdadi Usame bin Ladin aksine fazla resim ve yayılmış video görüntüleri yoktur.Savaşcıları bile kendisiyle görüşürken çoğunlukla peçelidir.

Komutanları pek çok konuyu kendisinden önce ele alarak çözerler yada çözmeye çalışırlar aslında bu bir anlamda Bağdadi'yi maskelemek korumak anlamınıda taşır Bu anlamda karşı çıktığı Zevahiri'nin nasıl ortadan kaldırıldığını çok iyi bilmektedir Dolayısıyla IŞİD'emiri Bağdadi fazla show-men'lik yapmamaktadır.Bu haliyle Bağdadi savaşçıları arasında "görünmez şeyh" yada" görünmez emirim" şeklinde anılır..

ABD'nin 2003 yılında Irak'ı işgali sırasında işgale direnenlerin başında gelen Bağdadi kayıtlara göre Samara'daki bir caminin imamıydı.Saddam Hüseyin'in saltanatı sırasında militan kişiliği onu hep ön plana çıkarıyordu..

Kendisini en iyi tanıyanlardan birisi ABD Albayı Kenneth King'tir .King ABD'nin Irak'ta kurduğu en büyük esir kamplarından Bucca'nın komutanıdır.Albay Kenneth King'in Bağdadi ile ilgili verdiği bilgiler çok önem arz etmektedir..

Mesela King pek çok makale ve yazıda ele alındığı gibi Bağdadi'nin kötülerin de kötüsü olmadığından bahsetmekte ancak mahkumunun bazen sinirli olabildiğinden söz etmektedir.

Albay King'e "her mahkumunuzla bu kadar iç içe olur musunuz ? "diye sorulan soruya King "savaştığımız düşmanlarımızı her durum ve şart altında tanımak isteriz" şeklinde cevap vermiştir.

Yukarıda solda açık olarak verilen Bağdadi'nin görüntüsü Bucca esir kampında ABD tarafından alınıp arşivlenen fotoğraflarındandır.Albay King kendisini ses kayıtlarından ve sonradan yayınlanan bir kaç görüntüsünden tanımıştır

Albay King'le Bağdadi son olarak 2009 yılının yaz aylarında görüşmüşler ancak daha sonradan bir temaslarının olup olmadığı bilinmiyor.

Fakat Albay Kenneth King'in anlatımlarında en önemli hususlar en radikal guruplar için neden rezerv edildiğini başlangıcta anlayamadığını pek çok ABD'li askerin ölümüyle Irak'lı polislerin kafa kesme eylemlerini gerçekleştiren Bağdadi'nin kaçmasına yada kaçılmasına neden izin verildiğini sorgulamaktadır.

Bu konuda pek çok insanın kampa ellerindeki formlarla gelerek Bağdadi ile temas ettiğini serbest bırakılmadan önce kendisiylede konuşulduğunu anlatmaktadır

2009 yılının yaz aylarına gelindiğinde C17 Kargo uçağı Bağdadi'yi Bağdat'ın sınır kasabalarından birine bıraktığı bildirilmektedir.

Telegraph News Albay King'in sorularını yanıt olabilecek şekilde bir haber yapmıştır haberde ABD'nin Irak'ı terkedeceği ve bu nedenle kapatılacak kamplar için Bağdadi dahil pek çok mahkumun af edilerek serbest bırakıldığı yazılmıştır

Nitekim 2011 Yılında bu Bucca da dahil olmak üzere Irak'ta ki ABD KAMPLARI kapatılmıştır.ABD'nin Irak'tan tahliyesinde Irak Başbakanı Nuri el Maliki önemli rol oynamış ABD'ye önce topraklarını terketmelerini ifade ederek sonraki uygulamalarında da verdiği ihaleler başta olmak üzere ABD' ile ters düşmüştür.

Maliki'in Irak'ta kendi içinde yapmış olduğu baskıcı yönetim ve uygulamaları bu sürecin dışındadır.ABD'nin Saddam'ı devirerek Maliki ve şii toplumuyla yaptığı işbirliğle sünni toplumunu süpürdükten sonra ortaya çıkan bu durum ABD ve yönetimini ŞOKE etmiştir..

Bu sebeple ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton öncesinde ve sonrasında yaptığı açıklamalarla Maliki den memnun olmadıklarını açıklamış Irak'taki defacto durumun Iran ile birlikte Türkiyeyi de etkileyebileceğini kısa bir süre önce tekrar ifade etmiştir..

Sonuç olarak ABD'nin Irak'taki olaylara doğrudan etkili bir müdahalesi beklenmemelidir George Bush uçak gemisinin körfeze gelmesi daha çok Bağdat'taki kendi personelinin güvenliği içindir Bush tan kalkan uçakların Irak'ta Bağdat üzerinde zaman zaman görünmesi keşif amaçlı olup son kötü duruma göre alınabilecek pozisyon içindir Başkan Obama'nın konuyla ilgili açıklaması "Terörle mücadele Irak'ın iç sorunudur ancak çok kötü durumlar için sınırlı bir müdahale ile yardımcı olabiliriz" şeklindedir

Bu konuda ABD kamuoyuda kendisini zorlamakta ve sınırlandırmaktadır.Çünkü ABD toplumuna savaşı sona erdireceği konusunda verilmiş sözleri vardır.Üstelik ABD toplumu askerlerinin yabancı ülke topraklarında telef olmasını istememektedir..

Şimdi bu noktada Irak'ta kapatılan Bucca Kampının Komutanı Albay Kenneth King'in Ebubekir El Bağdati ile gerçekleştirdiği şu diyalog hatırlanmaktadır:

Ayrılmadan önce Bağdadi kendisine "Newyork'ta görüşürüz" derken Albay King "Hayır Bağdat'ta görüşeceğiz" demiştir King'in anektodlarına yansıyan bu diyalog ilginçtir..

Bağdadi Newyork'a gitmişmidir! bilinmez? ama IŞİD Bağdat'ın kapılarına gelmiştir..

IŞİD'IN LİDER KADROSU


istiklal marsimiz ve bayrak


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google width= Share to Blogger Share to Wordpress metinozkanvadisi rss