NEDEN GECİKME YAŞANDI


TÜRKLERİ KAÇIRMADIK SADECE SORUŞTURMA İÇİN GÜVENLİ BÖLGEYE GÖTÜRÜLDÜLER

 

MUSUL KONSOLOSLUĞUNDA ÇALIŞAN PERSONELİN İNTİKALİ NEDEN GECİKTİ

Musul’da IŞİD’in, kentte Türkiye’ye yönelik herhangi bir eylem yapılmayacağı mesajı verdiği halde son 2 günde tavır değiştirdiği ortaya çıktı.

Başkonsolosluk, Türk yetkililer IŞİD’le temas halinde olduğundan tahliyede geç kalmış. Gerçekte tahiliyeyede gerek görmemiş Türk çalışanların bırakılması konusunda yaşanan gecikme de IŞİD içindeki görüş ayrılıklarından kaynaklanmış.

IŞİD REHİNELER İÇİN PARA İSTEDİMİ?


IŞİD’ın Türk personeli ve yakınlarını başka bir bölgeye nakledip pozisyon almasının ardından kısa süre içinde IŞİD ile temasa geçildi. Örgütün hiçbir parasal talebi olmadı. Herhangi bir takas pazarlığı da yapılmadı. Türk rehineleri tutan grup, çok güvendikleri aracılara 24 saat içinde bırakabileceklerini söylediler.

Ancak Türk çalışanlarıyla birlikte olan grup ile IŞİD’in komutanları arasında iletişim kurulmasıyla durum değişti. Serbest bırakma işlemi ilk 24 saatte gerçekleşmedi. IŞİD militanlarının Türkiye Başkonsolosluğu’na geldiklerinde bu kadar insanla karşılaşacaklarını beklemedikleri de gelen bilgiler arasında.

OPERASYON YAPILACAK MI?

ABD Yönetimi ile yapılan temasta, Washington yönetiminin önerisi “Müzakerelere sonuna dek devam edin, ilk hedef bütün çalışanları sağ salim kurtarmak olsun” oldu. Ankara’da son 48 saatte yapılan görüşmelerin temel değişmez görüşü de bu şekilde ortaya koyuldu.

Herhangi bir operasyon ihtimali ele alınmadı ve Türklerin serbest kalması konusunda IŞİD’i ikna edebilecek bütün isim ve gruplarla temasa geçildi. Üst düzey bir yetkili, IŞİD’in de ‘güvenilir aracılar’ sayesinde oldukça yapıcı davrandığını, Türk personelin herhangi bir askeri girişime ihtiyaç duyulmadan teslim alınması için çalıştıklarını söyledi.

ÇATIŞMA YAŞANMADI (çatışma yok anlaşma var)

Olaylar başladığı saatlerde yazılı görsel medyada sürekli baskın yapıldığından Musul Türk konsolosluğuna giren IŞIL TERÖRİSTLERİNİN konsolosluk araçlarını yakıp yıktığından söz edilip yazılıyor ancak Medyada yer alan bu ifadelerin ne yazık'ki pek çoğu doğru değil gerek Korumayı sağlayan Özel Harekat Timleri GEREKSE konsolosluk çalışanları dakika dakika aldıkları talimatları yerine getirmişler ve aldıkları emirler doğrultusunda hareket etmişlerdir..

Güvenilir Kaynaklardan alınan bu bilgileri IŞID kaynaklarıyla beraber Türk Dışişleri Bakanı ilerleyen sürede tweet yazışmalarında DOĞRULAMIŞ Konsolosluk çalışanlarıyla Güvenlik görevlilerimizin VAKUR duruşlarını KUTLAMIŞTIR
.

Dolayısıyla ortada BASKIN diye birşey yoktur.Ancak sonraki süreçlerde herhangi bir olumsuzluk yaşanırsa Hükümetin ve icraa organlarının ciddi bir sorumluluğu ve DAHLİ vardır.Bununda bilinmesi gerekir Konsolosluk çalışanları bu süreçte IŞID'IN Misafirleridir rehineleri değil bu konuda medyada yer alan bilgiler doğru değildir

Fakat gelişmeler olumlu yöndedir en azından
son durum çalışanlarımız gecikmişte olsalar Türkiye'ye intikal edeceklerdir gecikme yaşanması Tansiyonu yükseltsede sonuç kötü olmayacak keza alınan bilgiler bu yöndedir.

 


IŞID BASKINI DİYE BİRŞEY YOK !
IŞID MUSUL'DA KÜRTLERE ANONS YAPIYOR
IŞID TİKRİT'E ULAŞTI


 


istiklal marsimiz ve bayrak


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google width= Share to Blogger Share to Wordpress metinozkanvadisi rss