IRAK'TAN ABD'YE PETROL ŞOKUIRAK'TAN ABD'YE PETROL ŞOKU

Irak Petrol Bakanlığı, Bölgesel Kürt yönetimi ile ABD petrol şirketi Exxon Mobile arasında geçtiğimiz günlerde imzalanan petrol anlaşmasını kabul etmediğini açıkladı.

Irak’ta petrol çalışmalarının eski anlaşmalara sadık kalınarak devam ettirileceğini belirten Irak Petrol Bakanlığı, Kürt yönetiminin kendi başına anlaşma yetkisi olmadığının da altını çizdi.

Irak Bölgesel Kürt yönetimi Başbakanı Berham Salih, Erbil’de düzenlenen Enerji Konferansı’nda başta Exxon Mobile şirketi olmak üzere 45 yabancı şirketle petrol anlaşması yaptıklarını açıklamıştı.

Ancak bu açıklamadan 2 gün sonra Irak Petrol Bakanlığı anlaşmaların geçersiz olduğunu duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada “Irak Hükümeti geçmişte çalıştığı şirketler ile olan anlaşmalarına sadık kalacaktır. Bölgesel Kürt Yönetimi ile yapılan anlaşmalar geçerli değildir.

Irak Petrol Bakanlığı, Irak’ta petrol anlaşması yapmaya yetkili ter mercidir. Bu anlaşmanın geçerli olmadığını şirketler de biliyor” denildi.

Irak petrollerinden pay almak isteyen ABD’ye büyük bir darbe vuracak olan bu gelişme karşısında ABD’nin, ülkede Bölgesel Kürt yönetiminin etkisini arttıracak adımlar atması bekleniyor.
Casus Gazetesini Tıkla  

Tasarim & Grafik:İMECE, TURKIYE
Bu siteyi en iyi IE4.0 ve uzeri browser, 1024x768 ekran genisligi ve yuksek renk modunda izleyebiliriniz.
Her hakki MİLLETİMİZDE saklidir.