Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

 

IŞİD MUSUL'DA ZİNDANLARI BÖYLE BOŞALTTI

IŞİD adıyla anılan Irak Şam İslam Devleti örgütü Musul'u işgal ettiğinde ilk yaptığı operasyonlar dan biriside Zindanları boşaltmak oldu.Mahkumlar serbest kaldıklarına inanamazken ölümü bekleyen mahkumların yaşama sevinciyle Allaha dua ettikleri ve namaz kıldıkları görüldü. Aralarında çok sayıda Türk vatandaşlarınında bulunduğu mahkumlar camilerde toplandı

DİĞER TARAFTAN GUARDİAN GAZETESİ

The Guardian gazetesi, Irak istihbaratına dayandırdığı haberinde, "Irak askerlerinin düzenlediği operasyon sırasında iki militanın evinde 160 flash sürücüye el konulduğunu bildirdi. Ele geçirilen sürücülerde örgüt liderlerinin ve tüm yabancı paralı askerlerin isimleri ve lakapları, kod kelimeleri ve finansal durumla ilgili" tam bilginin yer aldığı belirtildi.

Gazete, "örgüt için başlıca gelir kaynağının, Suriye’nin doğusunda 2012 sonlarında kontrol altına alınan petrol yataklarından ve her türlü malların kaçakçılığından elde edilen paranın olduğunu ileri sürdü. Militanların, arkeolojik kazılar sırasında bulunan çeşitli tarihi eserlerin kaçakçılığını da yaptığını iddia etti.Irak Şam İslam Devletinin son edinimleriyle mal varlığının 2,3 milyar dolar seviyelerine ulaştığı" şeklinde bilgiler açıklandı

Daha önce "Suriye’de de aktif faaliyet gösteren Sünni örgüt olan IŞİD, özellikle Irak'ta Saddam döneminde hiper aktifti geçtiğimiz hafta Irak’ın kuzey ve doğusunda büyük bir bölgeyi kontrol altına almıştı. İşgal ettikleri şehirler arasında Musul, Tikrit ve Tall-Afar var. IŞİD militanları, Irak’ın başkenti Bağdat’a yaklaştı." Bilgilerinide The Guardian gazetesinin okuyucularıyla paylaştığı görüldü

BAŞKA BİR HABER KAYNAĞI FİNANCİAL TİMES

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi İSE BİR manşet haberinde Irak Şam İslam Devleti'nin "yıllık bilanço"sunu yayımladı.

FT, IŞİD'in tıpkı şirketler gibi 2012'den beri yıllık mali rapor yayınladığını ve bilançolarda eylemleri ile ilgili ayrıntılı verilere yer verdiğini yazdı.

IŞİD'in, bir ticari kuruluş olmamasına rağmen, askeri başarısını tablolarla gösterdiğine dikkat çeken FT, IŞİD'in 2013 yıllık raporunda yer alan verilere dikkat çekti.

"Satan Terör: IŞİD Yıllık Raporunda Vahşetini Çizelgelerle Gösteriyor" başlıklı haberde, Irak Şam İslam Devleti'nin yıllık raporlarında düzenlediği bombalı saldırılar, suikastlar, intihar eylemleri, kurduğu kontrol noktaları ve İslam dinine geçirttiği "kafirlerin" sayısına yer verildiğine dikkat çekildi.

IŞİD'in yılllık raporuna göre, IŞİD yalnızca 2013 yılında 10 bin eylem düzenledi. Bu eylemlerin yarısını, 1,000 suikast ve 4,000 ayrı noktaya ev yapımı patlayıcı düzenek yerleştirilmesi oluşturuyor.

Irak Şam İslam Devleti'nin yıllık raporunda, yüzlerce mücahidin hapisten kaçmasının sağlandığı, ve bağışçılardan ayda 8 milyon dolar para toplandığı iddialarını da yer verildi.

"Örgüt, bağışçılarına performansını gösteriyor"

"STUDY OF WAR" BİLGİLERİ DOĞRULADI

FT'ye göre IŞİD'in yayınladığı bu bilgilerin çoğunu ABD merkezli "Study of War" (Savaş Araştımaları) kuruluşu doğruladı.

Study of War'un analizi, IŞİD'in Iraklı yetkililerin iddia ettiği gibi çapulculardan oluşmadığı, aksine bir ehli sünnet devleti kurma hedefi olan, kurumsal kimliği bulunan örgütlü bir askeri yapı olduğuna dikkat çekti.

Haberde, Irak Şam İslam Devleti'nin bilançosunu, bağışçıların toplanan para ve silahlarla neler yapıldığını gösterme amacıyla yayınlamış olabileceği belirtiliyor.

Uzmanların iddialarına göre IŞİD, yayınladığı yıllık raporda verdiği ayrıntılı bilgiler ile bağışçılarına "performans"ını göstermeyi hedefliyor.

Ancak Irak Şam İslam Devleti haber kaynakları, hiçbir devlet veya kuruluştan destek almadıklarını ve ganimetlerle Devlet'lerini kurduklarını açıkladı.

 


istiklal marsimiz ve bayrak


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google width= Share to Blogger Share to Wordpress metinozkanvadisi rss