ÖRTÜLÜ ÖDENEK AÇILIMI


SEVGİLİ DOSTLAR;

Son günlerde yaşadıklarımız karşısında bir durum değerlendirmesi yapmamı isteyen dostlarıma söyleyeceklerim;

Öyle anlar vardır ki; "Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir ordu'yu, bir ordu'da bir ülkeyi kurtarır..."

Türk silahlı kuvvetlerinin tarihinde biat kültürü olmamıştır.

Örnek mi?

Salya sümük efendinin "biz onun albay olmasına dahi şaşırdık" dediği, "kasaptaki ete soğan dogramayan" Öküz'ün genel kurmay başkanı olması sizce iyi bir örnek değilmi dir?..

Bu Öküz'ün genel kurmay başkanı olmasından sonra adeta hedef tahtasına oturtulan TSK'da yaşanan bir olayı tekrar gözden geçirmekte fayda var...

Korgeneral Ethem ERDAĞ'ı hatırladınız mı?

Emekli Genelkurmay Başkanı Hilmi Öküz’ün hışmına uğrayan ancak sessiz sedasız ve edebiyle kenara çekilen, Türkiye’nin yetiştirdiği örnek, sicili birincilikler, başarılar ve üstün liyakatla dolu Korgeneral Ethem Erdağ hak etmediği bir biçimde emekli edilmişdi. Gerekçesi ise trajikomik di.

Korgeneral Ethem Erdağ, Erzincan Kolordu komutanlığı görevi sırasında “Kınalı Kuzuları” derme çatma barakalarda eksi 30 derecelere varan soğukta perişanlık çekmesinler diye harekete geçer. Bu barakaları kış öncesinde onarmak ya da yenilemek için Genelkurmay’dan ödenek talep eder. Ancak Erdağ ödemenin gecikmeli geleceğini bildiğinden zaman kaybetmemek için bir formül uygular. Kış şartlarını düşünerek askerlerin kaldığı barakaları perde için gönderilen bir miktar parayı “lüks harcamadır, öncelikli değildir” diye bir karar alıp taş bina yapımında kullanır. Diğer harcamaları da kantin gelirlerinden takviye yapar ve kış öncesi yatakhane barakaları sıcak taş binalara döndürür. Bunu yaparken de gelecek olan parayı perde yapımı için kullanmayı planlar.

Sen misin bunu yapan? Sen misin garnizona perde yerine askere barakalarda donmasın diye taştan ve iklim şartlarına uygun yatakhane yapan?

Kısa bir süre sonra bugün ordudan ihraç edilmiş sicili bozuk bir üsteğmenin şikayeti üzerine Hilmi Özkök harekete geçer. Genelkurmay’da kendisini odasına çağıran Özkök ile sert bir tartışma yaşar. Özkök, Erdağ’a usulsüz para harcama suçundan kendisini mahkemeye vereceğini söyler. Erdağ’da “komutanım bu onur kırıcı tavrınızı kabul etmiyorum ve istifa ediyorum” diyerek odadan hışımla çıkar.

Bir çivi dahi olamayan bu öküz, Ethem Erdağ’ın yargılanması için izin verir. Dava 2006 yılının Haziran ayında açılır ve Cumhuriyet tarihinde görülmemeş bir hızlılıkla bir buçuk ayda tamamlanır. Ağustos ayında da Korgeneral Ethem Erdağ apar topar emekli edilir.

Askeri Yargıtay bu karara ilişkin geçen geçtiğimiz günlerde sonuçlanan ve kararı oy birliği ile bozan bir karar açıkladı. Adalet er geç yerini bulacaktı. Fakat kaybeden Türkiye, TSK oldu...

Pekiiiii!....

Biat kültürünün tavizsiz uygulandığı başbakanlık örtülü ödenekten son 6 ayda harcanan para miktarı ne kadar?...

225.399.903 TL....

Yanlış okumadınız... Tam tamına 225.399.903 TL...

Uzatmayım.

Elbette herkesin bir hesabı var, ama unutulmasın ki yüce yaradanında bir hesabı var...

Saygılarımla
Ömer Faruk GÜRZ

 Tasarim & Grafik:İMECE, TURKIYE
Bu siteyi en iyi IE4.0 ve uzeri browser, 1024x768 ekran genisligi ve yuksek renk modunda izleyebiliriniz.
Her hakki MİLLETİMİZDE saklidir.