ESAD: ORDU KİMYASAL SİLAH KULLANMADIFRANSIZ LA FIGARO GAZETESİNE ROPORTAJ VERDİ

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 21 Ağustos tarihinde Suriye ordusunun kimyasal silah kullanmadığını vurguladı. Esad, "Suçlamayı yapanların kanıt göstermesi gerekir. ABD ve Fransa'dan tek bir kanıt istedik. Kendi halkları önünde bile bunu yapamadılar" dedi.

Fransiz "Le Figaro" gazetesine özel demeç veren Esad, Sam'da gazeteci Georges Malbrunot'nun sorularini yanitladi.

"Suriye ordusunun 21 Agustos'ta Sam yakininda kimyasal silahlara basvurmadigini söyleyebilir misiniz?" sorusunu Esad, "Suçlamayi yapanlarin kanit göstermesi gerekir.

ABD ve Fransa'dan tek bir kanıt istedik. Obama ve Hollande, halkları önünde bile bunu yapamadı. Suriye ordusunun bu tür silahlara sahip olduğunu ya da olmadığını asla söylemedim.

Farz edelim ki ordumuz kitle imha silahlari kullanmak istiyor, bunu bulundugu bölgede, BM denetçilerinin hastaneyi ziyaret ederek gördükleri gibi bu silahlarla askerlerin yaralandigi bölgede yapmasi mümkün mü, bu mantikli mi?" diye yanitladi.


ORTADOGU BARUT FIÇISI

Ülkesine karsi güç kullanildigi takdirde karsilik verme ihtimali sorusunu cevaplayan Esad" Ortadogu bir barut fiçisi. Ve ates bugün yaklasiyor.

Sadece Suriye’nin vereceği yanıttan söz etmemeli, ama ilk saldırıdan sonra ne olacağı düşünülmeli.

Kimse ne olacağını bilemez. Eğer barut fıçısı patlarsa, herkes durumun kontrolünü kaybeder. Kaos ve aşırılık yayılır. Ortada bölgesel bir savaş riski var” açıklamasında bulundu.

Fransa'nin Suriye'ye düsman bir ülke haline gelip gelmedigine iliskin soruya ise Esad, "Teröristlere maddi ve askeri destek verenlerin Suriye halkinin düsmani, Suriye'nin ve vatandaslarinin çikarlarina karsi hizmet edenlerin düsman oldugu" yanitini verdi.

"Fransiz halkinin Suriye'nin düsmani olmadigini ancak Fransa'nin politikasinin Suriye halkina düsman oldugunu" vurgulayan Esad, "Fransa'nin politikasi Suriye halkina düsman oldukça bu ülke düsmanimiz olacak. Bu düsmanlik, Fransa politikasini degistirdiginde sona erecek. Fransa'nin çikarlarina elbette olumsuz yansimalar olacak" ifadesini kullandi.Casus Gazetesini Tıkla  

Tasarim & Grafik:İMECE, TURKIYE
Bu siteyi en iyi IE4.0 ve uzeri browser, 1024x768 ekran genisligi ve yuksek renk modunda izleyebiliriniz.
Her hakki MİLLETİMİZDE saklidir.