BU NASIL TOSUN !
GEMiCiK,YUMURTACIK DERKEN BiLALiMDE KOSSUN..
PIRLANTACI BiLAL ERDOĞAN KEMAL KILIÇDAROĞLU


Hikaye nasıl gelişti; kısaca hatırlayalım:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Başbakan, Ekrem Tosun’u tanır mı” diye sordu. Kamuoyu “Bu Tosun da nereden çıktı” diye düşünürken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kılıçdaroğlu’na şöyle yanıt verdi:

“Tanımıyorum. Söyle bakayım, ben de bir tanışayım.”

Kılıçdaroğlu’nun yanıtı gecikmedi:

“Başbakan tanımıyorum diyorsa Oğlu Bilal'e sorsun. O da bilmiyorum derse, Cihan Kamer'e sorsun."

Ve Ekrem Tosun aynı gün aynen şu açıklamayı yaptı:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun elindeki belge ve bilginin özetinin şu olduğunu tahmin etmekteyim: Mali Müşavirliğini yürüttüğüm şirketlerden birisi, Bilal Erdoğan, Sema Erdoğan, Atasay Kamer, Simay Kamer ve Çiğdem Kamer'in ortak olduğu Atagold'dur. Şirket yıllık genel kurul toplantılarında temsille sınırlı olmak kaydıyla, kendilerinin yurtdışında yaşıyor olmalarından dolayı Sayın Bilal Erdoğan ve Sema Erdoğan adına oy kullanmaktayım. Kanunlar nezdinde hiçbir sorunu olmayan bu durumu Sayın Kılıçdaroğlu suçmuş gibi göstermeye çalışmaktadır.”

Tosun ne diyor?

“Genel kurullarda temsille yetkiliyim.”

Oysa bakın Ticaret Sicil Gazetesi; yani resmi evrak başka bir şey söylüyor.

Atagold 2008 yılına ait Olağanüstü Genel Kurulu’nu 29 Şubat 2008 tarihinde saat 16’da şirket merkezi olan Yenibosna adresinde topluyor. Bakanlık Komiseri tutanaklarına göre şöyle deniliyor:

“Hazirun cetvelinin tetkikinden şirketin toplam 500 bin liralık (iyi para değil mi?) sermayesine tekabül eden 500 bin adet hissenin asaleten toplantıda temsil edildiğinin ve böylece gerek kanun …”

Divan Başkanı kim: Cihan Kamer

Cihan Kamer, Başbakanın gizli kasası gibi adlarla anılan Atasay Kuyumculuk’un sahibi ve Erdoğan hükümetleri döneminde Türkiye’nin en büyük doğalgaz lisans sahiplerinden biri oldu.

Oy toplama memuru: Çiğdem Kamer

Katip: Ekrem Tosun.

Bu resim şunu söyler: Atagold genel kurulunda hissedarların tamamı asaleten temsil edilmiştir. Katip Ekrem Tosun, acaba kimin asaleten temsilcisidir?

Yanıtı, Tosun’un kendisinden alıyoruz:

“Şirket yıllık genel kurul toplantılarında temsille sınırlı olmak kaydıyla, kendilerinin yurtdışında yaşıyor olmalarından dolayı Sayın Bilal Erdoğan ve Sema Erdoğan adına oy kullanmaktayım.”

Bu arada küçük bir not: Şirket genel kurulu, Katip Tosun’un da katılımı ve oybirliğiyle Sema Erdoğan’ı yönetim kurulu üyeliğine seçiyor.

Sema Erdoğan’ı tanımayanlar olabilir. Sema Hanım Başbakan Erdoğan’ın büyük gelinidir. Yani büyük oğlu Burak’ın eşidir.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN TANIMADIĞINI SÖYLEDİĞİ TOSUN’un ASALETEN TEMSİLİ; ASLINDA AİLEYE YAYILMIŞ

 

 

 


Daha sonraki gelismeler ise soyle yasandi
. Başbakan'ın küçük oğlu Bilal Erdoğan ve büyük oğlu Burak Erdoğan'ın eşi Sema Erdoğan'ı 'freeshop'taki mağazasına ortak aldığı ortaya çıkan Atasay Kuyumculuk'un sahibi Cihan Kamer,in sorulara verdigi cevaplarin telefon kayitlarida asagidaki gibidir

VN: Ekrem Tosun'un bu ortaklıktaki rolü nedir?

Kamer: Sayın Kılıçdaroğlu iftiraya dayalı bir politika izliyor. Ekrem Tosun bazı şirketlerimin mali müşavirliğini yapar. Atagold 'ta da Sayın Bilal Erdoğan ile Sema Erdoğan'ı sadece genel kurullarda vekaleten temsil ediyor.

VN: Genel kurul dışında temsil yetkisi yok yani...

Kamer: Hayır yok. Atagold, sadece tek bir mağazası bulunan bir anonim şirket. Ticaret Kanunu gereği her yıl genel kurul yapmak zorunda. Bilal Bey yurt dışında yaşadığı için, genel kurulda temsil vekaletini Ekrem Tosun'a vermiş. Sema Hanım da aynı şekilde.

VN: Sema Hanım daha sonra yönetime girmiş...

Kamer: Evet, 2008 yılında Yönetim Kurulu'na girdi. Kemal Kılıçdaroğlu "Ortaklık gizleniyor. Ticaret Sicili'nde isimleri görünmüyor" diye Ekrem Tosun'a "gizli kasa" süsü veriyor. Hiç ilgisi yok. 6 TL karşılığında Ticaret Sicili'nden tüm bu bilgileri alabilirdi.

VN: Bu ortaklık nasıl gerçekleşti?

Kamer: Bu çocukların ortak olması kadar doğal bir şey yok. 10-15 yıldır arkadaşlar.

VN: Teklif kimden geldi?

Kamer: Ben önerdim. Babaları siyaset yapan çocukların, devletle herhangi bir iş yapmadan ticarete atılmalarına yardımcı olmak eşi-dostu olarak bizim görevimiz diye düşünüyorum. Yani ilk teklif benden geldi.

VN: Sayın Başbakan'a, konuyu siz mi açtınız?

Kamer: O kadarını hatırlamıyorum ama Sayın Başbakan'ın ortaklık gerçekleşmeden önce konuyla ilgili bilgisi vardı. Ben de açmış olabilirim, çocukları da söylemiş olabilir. Tam hatırlayamıyorum.

VN: Çocuklar 10-15 yıldır arkadaşlar, ortak olmaları doğal diyorsunuz. Çocuklarınız tüm eski arkadaşlarıyla ortaklık kuruyor mu?

Kamer: Hayır ama buradaki durum farklı. Daha önce de söyledim. Babaları siyasetle uğraşan çocukların, devletle herhangi bir iş yapmadan ticarete atılmalarına ön ayak olmanın görevimiz olduğunu düşünüyorum. Bu çocuklar tabii ki ticaret yapacaklar. Üstelik altından kalkamayacakları bir iş de değil. Ne finansman olarak çok büyük bir paradan söz ediyoruz, ne de işgücü olarak başında durmaları gereken bir iş. Kendi bütçeleriyle rahatlıkla ortak olabilecekleri bir iş nihayetinde.

VN: Atagold ne zaman kuruldu?

Kamer: 1995'te 22 ayar altın üzerine iş yapmak için kuruldu. 2000 yılında şirketlerimizde yeniden yapılanmaya gittik. Atagold bu dönemde gayrifaal hale geldi. 2003'e kadar gayrifaal kaldı.

VN: 2000-2003 arası faaliyeti yoktu...

Kamer: Kanunen devamını sağlamak için üzerinden geçirdiğimiz 2-3 iş olabilir. Ama bunun dışında faaliyeti yoktu.

VN: Sonra yeniden canlandı...

Kamer: 2003'te Atatürk Havalimanı genişledi. Biz de Dış Hatlar Duty Free'de olmamız gerektiğini düşündük. Orada bir mağaza kiraladık. 2003 veya 2004'te mağaza faaliyete geçti.

VN: Ortaklık ne zaman gerçekleşti?

Kamer: Mağaza faaliyete başladıktan yaklaşık 2 yıl sonra...

VN: Atagold, faal bir şirketti. Dolayısıyla siz ve aileniz şirket hisselerinin yüzde 50'sini Sema Hanım ve Bilal Bey'e devrettiniz. Hisse satışı hangi bedel üzerinden oldu?

Kamer: Hazirun cetvelinde de var. Bilal Bey ile Sema Hanım 125'er bin lira koymuşlar.

VN: Siz mağazası olan bir şirketin hisselerini sattınız. Kaça sattınız?

Kamer: Detayını şimdi hatırlamıyorum. Mağazanın demirbaşlarının ve mallarının sayımını yaptık. Ortaya çıkan değerin yüzde 50'sini ödediler.

VN: Neydi bu bedel?

Kamer: Şu anda bilemiyorum. Pazartesi şirket kayıtlarına bakarak söyleyebilirim. Şunu söyleyeyim. Biz bu işten ne kâr ettik, ne zarar ettik. Atagold'un zaten bir marka değeri yok. Şirketin ekstra bir karı da yok. Demirbaşlarını hesap ederek fiyatlandırdık, ahım şahım bir fiyat çıkmadı.

VN: Çok iş yapan bir mağaza mıdır bu?

Kamer: Değil, değil. Vergi tabelasını da yolladım size. 3 yılın toplamında elde edilen vergi öncesi kar 250 bin TL civarında. Bundan yüzde 20 vergi düşün. Geriye 200 bin TL kalır. 2-3 tezgahtarla yürüyen bir iş bu.

(VN'ın notu: Atagold'un vergi tabelasına göre şirketin 2005 vergi öncesi karı 45 bin 781, 2006 karı 162 bin 304, 2007 karı ise 45 bin 982 TL. 3 yıllık toplam kar 254 bin 67 TL ediyor. 3 yılda ödenen toplam Kurumlar Vergisi miktarı ise 55 bin 391 TL.)

VN: Yani öyle iyi para kazanan bir mağaza değil diyorsunuz...

Kamer: Rakamlar ortada. Atasay olarak diğer havaalanlarında mağazalarımız var. Çoğu ya zarar eder ya da başa baş gelir.

VN: Küçük iş diyorsunuz ama, bu mağazanın yıllık kira bedeli 870 bin euro.(yaklasik 2.000.000.TL kira odemesi olan bir isletmenin kari yillik 45.000 TL olmasi durumunda o isletme ayakta durabilir mi? yada bu zarara hangi bedele karsilik katlanilmaktadir !..Bu ifadeler ve ortaya cikan gercekler akillara zarardir milleti geri zekali yerine koymaktir. Iste asil felaket bu noktada basliyor

Kamer: Sabit kira ödenmez Duty Free'deki mağazalara. Ciro üzerinden belli bir yüzde öderiz. (VN'ın notu: Kamer bu noktada ciro üzerinden ödenen yüzdeyi yaklaşık olarak söyledi. Ama kiralayan tarafın ticari sırrı olduğu için yazılmasını istemedi.)

VN: Peki, geçen yıl ciro üzerinden ödediğiniz kira tutarı 870 bin euro mu?

Kamer: Bugün cumartesi. Söylediğiniz rakamları tam bilemiyorum. Pazartesi günü bakmam lazım.

(VN'ın notu: VN'ın edindiği kesin bilgiye göre Atagold'un 2008 yılı satışları üzerinden Atatürk Havalimanı Duty Free'sini işleten şirkete ödediği kira 870 bin euro.)

VN: Sema Hanım ile Bilal Bey şirket işleriyle ne kadar ilgili?

Kamer: 2-3 ayda bir bilgi alırlar. Satışlar nasıl gidiyor, kâr-zarar durumu nedir diye. Hepsi o.

VN: Şirket şimdiye kadar ortaklarına temettü dağıttı mı?

Kamer: Hayır. Kâr payı dağıtımı olmadı.

VN: Başbakanın oğlu pırlanta işine girdi, pırlantada KDV sıfırlandı iddiasına ne diyorsunuz?

Kamer: Bu iddia üç nedenden yersiz. Birincisi pırlanta ithalatı üzerinden KDV kalktı ama bir-iki ay sonra fazlasıyla ÖTV geldi. Hatta biz sektör olarak bas bas bağırıyoruz: Yüzde 18 KDV'yi kaldırıp yüzde 21 ÖTV getirdiniz, sektör gelişemiyor diye... İkincisi KDV sıfırlanmadan önce ve sıfırlandığı sırada biz Atasay olarak pırlanta işiyle iştigal etmiyorduk. Yüzde 21 ÖTV konduktan sonra biz pırlanta işine girdik. İddiadaki üçüncü yersizlik de şu:

Çocukların mağazasının olduğu yer freeshop. Yani ne KDV var, ne ÖTV var (Ne guzel suyundanda KOY!.. Bu Sema hanimin kocasi Basbakan'in buyuk oglu Ahmet Burak Erdogan hem curuge cikip askerlikten kacacaksin oda yetmeyecek Gemicik alacaksin sonrada bu ulkeye bes kurus vergi odemedigi Pırlantali isleri Kardesinle Kuracak Yav !.Bu Basbakana ne diyelim? insan Allahtan korkar ikide birde ekranlardan da onun adini anmaz)

Tosun'u, Bilal Bey ve Sema Hanım tanımıyor Başbakan hiç tanımaz

VN: Başbakan, Ekrem Tosun'u tanımıyor mu?

Kamer: Bakın, ne Ekrem Tosun; Bilal Bey ve Sema Hanım'ı gördü şimdiye kadar, ne de Bilal Bey ve Sema Hanım, Ekrem Bey'i tanır. Çocuklar tanımadığına göre Başbakan hiç tanımaz. Genel kurulda sistemin bu olduğunu Kemal Bey'in bilmesi lazım. Ama çıkıp, "Bu olay hukuk dışı, belgesi de var" diyorsa, onu göstersin. Çıkarsın, "Çocukların ticari vekaleti bu adamda, şirketi de bu adam yönetiyor" diye iddia edersin. Ama Ekrem Tosun çıkıp açıklama yapıyor. "Benim konumum budur" diyor. Başka belgen varsa çıkar ortaya.

Havalimanındaki mağazanın yıllık kirası 870 bin euro

Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ile diğer oğlu Burak Erdoğan'ın eşi Sema Erdoğan'ın ortak olduğu Atagold şirketinin Atatürk Havalimanı'ndaki Dış Hatlar terminalinde bir mağazası var. VN'ın edindiği kesin bilgiye göre Atagold'un 2008 yılı satışları üzerinden Atatürk Havalimanı Duty Free'sini işleten şirkete ödediği kira 870 bin euro.

Güya Harun gibi gelecek Karun gibi GiTMEYECEKTi BAŞBAKAN Öyle demisti demisti demesinede Simdi hicbirsey sonsuza kadar baki olmadigina gore GÜN olurda giderse ne gibi GiTMiS OLACAK ?

 

Fakat is burada bitmiyor iliskinin boyutu yuksek konuda sanildigindan derin yukaridada yazdigimiz gibi yaklasik 870bin euro (yaklasik 2.000.000 TL) bu kadar kira bedeliyle sadece 45.000 TL kar eden bir sirketin zararina hangi bedele karsilik katlanilmaktadir seklinde arastirdiginizda iste Yukaridada yazdigimiz asil felaketle ozaman karsilasiyorsunuz Bunun icin biraz geriye donup arsive bakmak yeterli oluyor ..

ERDOĞAN'IN KUYUMCUSUNA KIYAK'

Haber yayın tarihi 24 .12 .2004(hemen tum gazateler)

2.5 milyar metreküplük gaz ithal edecek olan Atasay'a müşteri garantisi verildi. Atasay, Başbakan Erdoğan'ın kuyumcusu olarak adını duyurmuştu. Erdoğan'ın kuyumcusuna büyük kıyak BOTAŞ'ın doğalgaz kontrat devri ihalelerinin 2.5 milyar metreküplük kısmını Başbakan Erdoğan'ın kuyumcusu Atasay aldı.

Doğalgaz ithal edecek olan Atasay'ın sıkıntı yaşamaması için ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), "müşteri garantisi" verdi. BOTAŞ kendi müşterilerini de Başbakan'ın kuyumcusu Atasay'a devredecek.

--------------------------------------------------------------------------------

Türkiye'de şu anda tüketimde olan ve BOTAŞ'ın ithal ettiği 25 milyar metreküp doğalgazın 4 milyar metreküplük kısmının özel sektör tarafından ithal edilmesi için ihaleler düzenlendi.

Yapılan ihalelerde 4 milyar metreküplük gazın 2.5 milyar metreküpünü ithal etmek için en yüksek teklifi Başbakan'ın kuyumcusu olarak bilinen Atasay'ın şirketi Enerco verdi.

İhaleye teklif veren diğer şirketler ise Ali Şen'in ortak olduğu Bosphorus Gas Corporation, Kent Şeker'in sahibi Tahincioğlu'nun ortağı olduğu Avrasyagaz ve Shell'di.

--------------------------------------------------------------------------------

Türkiye'de tüketime sunulan doğalgazı BOTAŞ ithal ettiği için bölgesel dağıtım yapan şirketler de BOTAŞ ile anlaşma yapıyorlar.

İhalelerin ardından gazın bir kısmı özel sektör tarafından ithal edilecek. EPDK, özel sektörün ithal ettiği gazın satılması için de BOTAŞ'ın müşterilerinin bir kısmını özel sektöre kaydıracak.

EPDK, şirketlerin daha çok kazanması için kamu kuruluşu olan BOTAŞ'ın müşterilerini Başbakan'ın kuyumcusu Atasay'a devredecek. EPDK Başkanı Yusuf Günay bu durumu, "BOTAŞ 21 milyar metreküplük doğal gazın 4 milyar metreküpünün müşterisini de özel sektöre verecek" diyerek açıklamıştı.

BOTAŞ'ın kontrat devri ihalesine giren şirketler, dağıtımcı olan büyük müşterilerin BOTAŞ'ın portföyünde olmasından duydukları rahatsızlığı sürekli dile getiriyorlardı.

Atasay başta olmak üzere Ali Şen'in şirketi Bosphorus, Avrasyagaz ve Shell'e EPDK'nın verdiği müşteri garantisiyle büyük bir kazanç sağlanmış oldu. EPDK Başkanı Günay, özel sektörün mağdur olmayacağını kendilerinin şirketlere müşteri ayarlamak ve BOTAŞ'ın müşterilerini devretmek için çalışma başlattıklarını dile getirdi.

--------------------------------------------------------------------------------


BOTAŞ sadece Turusgaz olarak bilinen ve Batı Hattı üzerinden alınan gaz ile ilgili sözleşmeyi 4 ayrı özel şirkete devretti. Mavi Akım, batı hattı üzerinden alınan ve Rusya ile yapılan ilk sözleşme, İran, Nijerya ve Cezayir sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) sözleşmeleri ise devredilmedi.

İhaleye çıkılan 16 milyar metreküplük gazın 4 milyar metreküpü şirketler tarafından ithal edilecek. İthalat hakkı kazanan Bosphorus, Shell, Enerco ve Avrasyagaz şirketlerinin her biri için tedarikçi ülke ile anlaşma imzalaması amacıyla 2 aylık süreleri bulunuyor.

BOTAŞ bu süreyi 1 ay daha uzatabiliyor. Mevcut devirlerin sonucu da en erken 6 aylık bir sürede görülecek. Şu anda doğal gaz ithalat pazarının yüzde 10'undan fazlası serbestleştirilmiş durumda.

--------------------------------------------------------------------------------

ÖNCE ELEKTRİK İTHALATI İZNİ ALDI

Kamer, doğalgazdan önce elektrik ithalatı yapmaya başladı. Bakanların karşı çıkmasına rağmen Başbakan'a yakınlığıyla elektrik üretimi fazlası olduğu halde Kamer'in Şavk Elektrik şirketine İran'dan elektrik ithal izni verilmişti.

Kamer Başbakan'a yakınlığı nedeniyle izni aldığı söylentileri nedeniyle iznin verilmesinden kısa süre önce Şavk Elektrik'in ortaklığından ayrılmıştı. Ancak Şavk Elektrik'le Kamer'in ortaklığı Aydın'da faaliyet gösteren 4 adet şirketle sürüyor.

Şavk Elektrik'e izin verildiği dönem elektrik fazlası olduğu için devletin santrallerinde üretim kısıtlanmış, barajlardan su salınmıştı. Ayrıca Bulgaristan'dan alınan elektrik yine fazlalık nedeniyle kesilmişti. Şavk Elektrik'in EPDK'ya verdiği İstanbul telefon numarası arandığında Atasay Kuyumculuk çıkıyordu.

--------------------------------------------------------------------------------

ERDOĞAN'IN YAKIN DOSTU


Atasay Kuyumculuk'un sahibi Cihan Kamer, Başbakan Erdoğan'ın yakın dostu olarak biliniyor. Kamer, Erdoğan'la birlikte tatile çıkıyor ve Erdoğan'a sadece bir telefon kadar uzakta.

Erdoğan'ın evine rahatlıkla girebilenler listesinin başında da Cihan Kamer geliyor. Yoğun programı olmasına rağmen Erdoğan, Atasay'ın hiçbir etkinliğini kaçırmıyor.

Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın düğününde takılan takıların hepsi de Atasay Kuyumculuk'un üretimiydi. Atasay, Erdoğan'ın memleketi Rize'de Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan adına bir sağlık ocağı da yaptırmıştı.

Erdoğan iktidarının yarattığı işadamlarının en büyük temsilcisi Cihan Kamer. Kamer, Erdoğan'ın "gayriresmi ekonomi danışmanı" olarak da biliniyor.

Kamer, Erdoğan'ın ABD gezisinde de en ön plandaki adamdı. Erdoğan hediyelerini Cihan Kamer'in firması Atasay Kuyumculuk'tan seçiyor.

 


istiklal marsimiz ve bayrak


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google width= Share to Blogger Share to Wordpress metinozkanvadisi rss