Raporları Görmek için Resimlerin Üzerini TIKLAYIN

"Bazilari sadece seyretmeyi sever hersey CIA raporlarinda bu kadar acik secik varken ve net olarak hedeflenmis yaziliyken bugun IRAN'in PJAK'la Ulkemizin'de PKK belasiyla neden ugrastigini anlamamak safdillik olur.Tum bunlara ragmen icerideki cephenin suskunluguyla bu film devam etmektedir ilimli islam montajiyla birlikte insani kahreden sey dur demek yerine seyredenlerin sayisinin dunden bugune artmasidir"

CIA bundan tam 19 yil önce "Irak, Türkiye, Iran: Kürt Ayaklanmalari" baslikli, 32 sayfalik çok gizli bir rapor hazirladi. Bilgi Edinme Yasasi kapsaminda 2002 Ocak ayinda kamuya açilan 1 Mart 1988 tarihli bu raporda, üç ülkedeki Kürt hareketlerin geçmisleri ele aliniyor ve gelecek hakkinda tahminlerde bulunuluyor.

3 sayfa simsiyah

Bu raporun bizi en çok ilgilendiren yönü PKK'nin ortaya çikisi ve gelismesini anlatan üç sayfanin tümünün simsiyah olmasi. Öyle ki, CIA'nin sansürcüleri, raporun basindaki "içindekiler" bölümünde Türkiye ile ilgili kismi bile karartmislar. Yani raporun adinda Türkiye var ama içinde pek yok. Raporda PKK ile ilgili olarak, sadece, örgütün Bati Avrupa faaliyetleri kismen yayinlanmis. Buna karsilik Irak ve Iran Kürt hareketleriyle ilgili bölümlere pek dokunulmamis. CIA'cilarin, PKK konusundaki bilgi ve analizleri neden "ABD'nin ulusal çikarlarina aykiri" görüp gizledikleri çok ciddi bir soru olarak önümüzde duruyor.

Bu raporda Kerkük konusuna genis yer ayrilmis olmasi da ilginç. Söyle deniliyor: "Bagdat, Türkiye'nin, Kerkük'teki petrol bölgelerine el koymak için Kürtlerin çikardigi huzursuzlugu bahane etmesinden kaygili. Iraklilar, Osmanli Devleti döneminde Türkiye'ye ait olan petrol zengini bölgeyi geri almak isteyen Türklerin, eger Irak Iran'a savasta yenilirse, her an uygulamaya konulabilecek planlari olduguna inaniyorlar."

'Bağımsız Kürdistan zor ama mümkün'

Bu rapordan dört yil sonra ABD'nin önde gelen tüm istihbarat kurumlari bir araya geldi ve uzun bir çalismanin ardindan "Kürtler: Artan Umutlar, Eski Kaygilar" (The Kurds: Rising Expectations, Old Frustrations) baslikli 17 sayfalik gizli bir raporu, 1 Eylül 1992 günü kaleme aldilar. Bilgi Edinme Yasasi geregi Kasim 2000 tarihinde, bazi bölümleri sansürlenerek kamuya açiklanan raporda Irak, Türkiye, Iran basta olmak üzere Kürtler hakkinda bilgiler veriliyor ve buralardaki Kürtçü hareketler üzerinde ayrintili degerlendirmeler yapiliyor.

Bati strateji değiştirir

Amerikan istihbaratçilarinin, Türkiye'nin PKK ile mücadelesinin ABD ile iliskileri zora sokacagini saptamis olmalari dikkat çekici. Raporun "temel degerlendirmeler" bölümünde aynen su paragraf var:

"Türkiye'deki büyüyen Kürt ayaklanmasi, Türk-Amerikan ortakligini daha fazla baski altina alir. Özellikle, Ankara PKK'ya karsi askeri mücadelesini tirmandirir veya Güneydogu'daki Kürt asilerin üzerine daha sert bir sekilde gider ve ABD'nin de bu gayretlerine destegini beklerse..."

Amerikali istihbaratçilarin, birlesik ve bagimsiz bir Kürt devletinin "zor ama mümkün" oldugu yolundaki degerlendirmeleriyse epey uyarici: "Eger tüm Kürtlerin ortak bir bagimsizlik hareketi gelisirse -ki bunu pek mümkün görmüyoruz- Bati uzun süredir sürdürdügü politikasini degistirmek durumunda kalabilir ve bir yandan varolan devletlerdeki stratejik çikarlarini korumaya çalisirken diger yandan yeni bir etnik devletin barisçil bir sekilde ortaya çikmasini kolaylastirabilir."

CIA ve Ulusal Güvenlik Ajansi (NSA) disinda Savunma ve Disisleri Bakanliklarinin istihbarat birimlerinin, ayrica tüm kuvvet komutanliklarinin istihbaratla ilgili sorumlularinin birlikte hazirladigi raporda Kürt hareketlerinin her ülkede ayri ayri gelismesi öngörülüyor ve PKK'nin engellenmesi için Ankara'ya, reformlar yapmasi ve siddet karsiti Kürt partilerinin önünü açmasi öneriliyor.

Üçüncü bir rapor

Amerikan istihbaratçilarinin öteden beri Kürt sorunuyla yogun bir sekilde ilgili olduklari, 1 Temmuz 1979'da CIA tarafindan kaleme alinip Ekim 2002'de kamuya açilan 42 sayfalik "Kürt Sorunu Üzerine Öngörüler" (The Kurdish Problem in Perspective) raporuyla daha iyi anlasiliyor. Bu, digerlerine kiyasla daha akademik bir çalisma olarak dikkat çekiyor.

3 RAPORA GÖRE KÜRT NÜFUSU

Her üç raporda da Kürtlerin yasadigi topraklar haritalarda gösterilmis ve sayilari verilmis.

1979 raporuna göre:

Türkiye: 4-6 milyon

Iran: 2.8-3.5 milyon

Irak: 2.5 milyon

Suriye: 250-300 bin

SSCB: 100 bin

TOPLAM: 9.65-12.4 milyon

1988 raporuna göre:

Türkiye: 7 milyon

Iran: 2.5 milyon

Irak: 2.5 milyon

Suriye: 500 bin

SSCB: 100 bin

TOPLAM: 12.6 milyon

1992 raporuna gÖre:

Türkiye: 10-12 milyon

Iran: 4 milyon

Irak: 3.4 milyon

Suriye: 500-700 bin

Bagimsiz Devletler

Toplulugu: 150 bin

Lübnan: 20 bin

TOPLAM: 18-20 milyon
Tasarim & Grafik:İMECE, TURKIYE
Bu siteyi en iyi IE4.0 ve uzeri browser, 1024x768 ekran genisligi ve yuksek renk modunda izleyebiliriniz.
Her hakki MİLLETİMİZDE saklidir.