CIA'NIN ÇOK GİZLİ SURİYE NOTUCIA'NIN ÇOK GIZLI NOTUNDA MIT'IN SURIYE FAALIYETLERI


CIA’nın Suriye’deki aşırı İslamcılara ilişkin notu var. Notta, Türkiye’ye yönelik ithamlar da bulunuyor. İşte detaylar:

Edinilen bilgilere göre CIA’nın hazırladığı ve  ”Suriye’deki aşırı İslamcı gruplara destek veren ülkeler”in incelendiği bilgi notunda, MİT’e ilişkin şu değerlendirmelerde bulunuluyor:

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT), zaten Özgür Suriye Ordusu’na yönelik desteği bilinen bir gerçek. MİT şimdi, Suriye’de Esad’a karşı savaşan aşırı İslamcı gruplarla da ilişkilerini güçlendirmeye çalışıyor.

Bu gruplardan birincisi Türk kökenli bir grup. Adı, Ömer Faruk Tugayları. Yeni ortaya çıkan bir grup. Halep yakınlarındaki çatışmalarda bu gruptan 6 kişi geçen ay öldürüldü.

Üyelerinin çoğu  halep ve çevresindeki dini okullarda Arapça ve Kuran öğrenimi gören öğrencilerden oluşuyor.

MİT’in yine ilişkisini geliştirdiği ikinci grup ise Çeçenlerden oluşan Muhacirler Tugayı. Gruptakilerin çoğu Türkçe konuşuyor. Gruba, Ebu Ömer ile Ebu Musab liderlik ediyor. çeçenler, Suriye’de savaşan etnik gruplar içinde Libyalılardan sonra ikinci sırayı oluşturuyor.  Bu grubun üyelerinden Rüstem Gulayev (ki Çeçen lider Hamza Gulayev’in oğlu) geçen yaz çatışmalarda öldürüldü ve cesedi Türkiye üzerinden Gürcistan’a gönderildi.


BILGI NOTUNDA GID FAALIYETLERIDE YER ALIYOR

Bilgi notunda ayrıca Suudi Arabistan ile ilgili de bir bölüm var. Notta Suudi Arabistan’ın Suriye’deki aşırı İslamcı gruplarla olan ilişkisi konusundaki tespitler de ilginç:

Kısa süre önce Suudi Arabistan Özel Kuvvetleri’ne bağlı küçük bir grup askerin istifa ederek Suriye’ye  gittiği öğrenildi. Bu askerler Suudi Arabistan İstihbarat Teşkilatı’nın (GID) Suriye’de Asad’a karşı savaşan Jabhat al-Nusra’ya destek için gittiler. GID, Irak’ta da Şiilere karşı savaşmaları için Jabhat al-Nusra’ya destek verdigi biliniyor.
Casus Gazetesini Tıkla  

Tasarim & Grafik:İMECE, TURKIYE
Bu siteyi en iyi IE4.0 ve uzeri browser, 1024x768 ekran genisligi ve yuksek renk modunda izleyebiliriniz.
Her hakki MİLLETİMİZDE saklidir.