CIA BÜTÇESİEN ÜST DÜZEYDEN GİZLİ BÜTÇE

Eski CIA ve NSA çalışanı Edward Snowden, ABD istihbaratının “├žok gizli" kayitli bütçesini sizdirdi, ortalik fena karisti. Iste 2013 yili için 52. 6 milyar dolarlik bütçe ve o bütçeden önemli satir baslari:

Gelelim bütçenin öne çıkardıklarına:

1) ABD istihbaratının 52.6 milyar dolarlık bütçesi, dünyadaki 100 ülkenin gayri safi milli hasılalarından fazla…

2) Bütçeden aslan payı 14.7 milyar dolar ile CIA’nın. İkinci sırada 10.3 milyar dolar ile Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) bulunuyor. Üçüncü sırada ise 10.3 milyar dolar ile Ulusal Keşif Ofisi (NRO) bulunuyor. Rakamlar, 2007 yılından bu yana en büyük bütçe artışının, teknoloji kökenli dinleme, izleme ve takip faaliyetleriyle uğraşan istihbarat kurumlarında olduğunu gösteriyor.

3) Bütçe belgesinde ABD’nin istihbarat faaliyetlerinin Pakistan, Afganistan, Rusya, Çin, İran, Kuzey Kore, Küba, Yemen, Suriye, Libya ve de ilginçtir İsrail üzerinde yoğunlaştırılmasının düşünüldüğü belirtiliyor. ABD’nin en büyük müttefiki olarak bilinen İsrail’e yönelik çalışmaların, bu ülkenin daha önce ABD’ye yönelik “yaramaz çocuk” misali sürdüğü istihbarat toplama faaliyetlerine karşılık olduğu sanılıyor (Başka nedenler de olabilir).

4) Belgede, CIA ve NSA’nın, yabancı ülkeler ve onların istihbarat örgütlerinin bilgisayarlarına sızma, veri toplama, “hack”lama gibi faaliyetlerde bulunduğu ve bunun sürdürüleceği de kaydediliyor.

5) Bütçenin ortaya çıkardığı gerçeklerden biri de Usama bin Ladin’in yakalanmasıyla ilgili. Terör örgütü El Kaide’nin lideri Ladin’in yerinin belirlenmesinde uydular aracılığıyla örgüt militanlarının haberleşmelerinin dinlenmesinin rol oynadığının altı çiziliyor. Ayrıca, Ladin’in kimliğinin öldürüldükten yarım saat sonra DNA testi ile doğrulandığı da bu bütçe belgesinde yer alıyor.

6) Bütçenin sızdırılmasının önemi şurada: İlk kez ABD istihbaratının bütçesi bu kadar detaylı olarak yayımlanıyor. Snowden, belgeyi Washington Post gazetesine sızdırdı. Post, “ulusal güvenlik açısından” sakıncalı olduğu gerekçesiyle belgenin bazı bölümlerini yayımlamadı. belge ABD nin 16 istihbarat kuruluşunun bütçe detaylarını kalem kalem veriyor.

Edward Snowden, ABD istihbaratının müttefiklerine ve diğer ülkelere yönelik dinleme faaliyetlerini kapsayan “Prizma” ifşaatının ardından Rusya’ya sığınmıştı.

Snowden belgeleri arkası yarın gibi dedik ne dediysek o...


CIA BÜTÇESİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLA

Casus Gazetesini Tıkla  

Tasarim & Grafik:İMECE, TURKIYE
Bu siteyi en iyi IE4.0 ve uzeri browser, 1024x768 ekran genisligi ve yuksek renk modunda izleyebiliriniz.
Her hakki MİLLETİMİZDE saklidir.