İstihbarat Değeri Olan Fotoğraf

 

YUKARIDA YER ALAN İLK FOTOĞRAFIN İSTİHBARAT DEĞERİ VARDIR

Suriye'nin idlib kasabasında yapılan toplantıdan sonra alınan bu görüntünün neden istihbarat değeri vardır diye sorgulanabilir keza Bu fotoğraf Suriye muhalefetinin tam olmasada en önemli gurup komutanlarının aşağı yukarı yarısının fotoğrafıdır..Suriyede Bağdadi çetesi diyerek IŞİD'a savaş açan Zahran Alloush'da fotoğrafta yer almaktadır..

IŞİD IRAK'TAN SONRA SURİYE'DE DE GÜÇ KAZANIYOR

ABD'nin haber alma kaynaklarının verdiği bilgilere göre IŞİD Irak'taki kazanımlarının bir bölümünü Suriye'ye taşımaya başladı.Görgü tanıklarına dayanılarak verilen bilgilerde IŞİD'ın operasyon merkezlerinden olduğu bilinen Rakka'da IŞİD militanlarının Irak Ordusu helikopterleriyle Irak Ordusundan alınan zırhlı araçların içinde görüldükleri bildirildi.

Gerçekte haberin içinde fazlaca surpriz olabilecek birşey yok ancak Irak Ordusuna ait savaş araç ve gereçlerinin Suriye'nin Kuzeyinde görülmesi akla Irak'taki IŞİD operasyonlarını getirdi

Irak ve Şam İslam Devleti, Irak’taki kazançlarının ardından Suriye’ye uzanarak, oradaki İslamcı gruplar ile çatışmalarının şiddetini artırıyor.

Muhalif aktivistler ve Suriyeli vatandaşlar, IŞİD’in El-Kaide bağlantılı El-Nusra cephesi, İslam Ordusu ve doğudaki Irak sınırından, kuzeydeki Halep’in köy ve kasabalarına ve başkent Şam’ın bazı bölgelerine kadar Suriye’de geniş alana yayılmış diğer militan gruplarla boy ölçüştüğünü söylüyor.

”TESLİM OLMAYANLAR ÖLDÜRÜLECEK”

İslam Ordusu’nun komutanı Zahran Alloush, geçtiğimiz hafta Twitter hesabından, “Daesh’in tüm liderleri artık bizim hedefimizdedir. Teslim olmayanlar öldürülecektir” iletisini paylaştı. Daesh, IŞİD’in arapçası olup, daha aşağılayıcı anlamda kullanılan bir kelime.

Pazar günü kendisinin tüm cihatçı örgütlerden üstün olduğunu ilan eden IŞİD, ismini “İslam Devleti” olarak değiştirdi.

Diğer yandan radikal militanlar arasındaki bu meydan muharebesi, Suriye’deki muhalefeti daha da zayıflatarak, Beşar Esad’ın rejiminin yararına oluyor.

Çatışmalar, ülkeyi son günlerde vuran sıcak hava dalgasının üzerine savaş alanlarında hapsolmuş sivillerin sorunlarını daha da artırma potansiyeli taşıyor.

3 OCAK’TAN BU YANA 7 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Cihatçılar arasındaki kriz, ABD’nin geçtiğimiz hafta Suriye’de “ılımlı” gördüğü isyancı gruplara 500 milyon dolarlık yardım yapacağını açıklamasının ardından şiddetlendi.

Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü’nün pazar günü yayınladığı rapora göre, 3 Ocak’tan bu yana Suriye’de çoğunluğu savaşçılardan oluşan yaklaşık 7,000 kişi, IŞİD ve Suriye’deki diğer isyancılar arasındaki çatışmalarda hayatını kaybetti. Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, merkezi İngiltere’de olan, Suriye’deki aktivistler aracılığıyla savaşın kaydını tutan muhalif bir grup.

Aktivistler, Irak sınırına yaklaşık 8 km mesafedeki Deir-Ezzour eyaletinde İslamcı isyancıların, salı günü IŞİD militanlarının kontrolüne geçen Albu Kamal’i geri almak için savaştığını söyledi.

Albu Kamal’daki bir aktivist, ağır silahların kullanıldığını, isyancıların IŞİD karargahlarının etrafını sardığını belirterek, IŞİD’in de takviye birlikler gönderdiğini ve şehri havan topuyla bombaladığını söyledi.

Aktivist, “Elektrik ve suyumuz yok. Sokaklar terkedilmiş ve sadece birkaç market açık” dedi.
IŞİD geçtiğimiz hafta düşmanları olan Nusra Cephesi’nden bazı komutanların IŞİD’e geçerek, Suriye’deki diğer gruplara da IŞİD’e bağlılık yemini etme çağrısında bulunmasının ardından Albu-Kamal’i işgal etti.

IŞİD’e geçen El-Nusra komutanlarından biri, Suriyeli diğer isyancılara ithafen yazdığı eçıklamasında,

“Kendinize acıyın, siz bu örgütün dengi değilsiniz” dedi. Iraklı yetkililer, IŞİD militanların, Haziran başında Irak’ın en büyük ikinci şehri Musul’un kontrolünü ele geçirdiklerinde, tanklar ve füzelerden oluşan milyonlarca dolarlık mühimmata el koyduğunu söyledi.


Şu anda Suriye’nin kuzeydoğusundaki Rekka eyaletinin kontrolünü elinde tutan IŞİD’in bir sonraki hedefinin, komşu Deir-Ezzour eyaletinde daha fazla yer işgal etmek olacağı düşünülüyor. Petrol zengini eyaletin Irak’la sınırı olan kısımları IŞİD kontrolüne geçmiş durumda. Türkiye üzerinden Irak’a akan Fırat Nehri de boylu boyunca Deir Ez Zour’un kenarından geçiyor.

IŞİD 20 Haziran’da Deir- Ez Zour’da Fırat Nehri’nin doğusunda yer alan Muhasan kasabası ve iki köyü de ele geçirdi. Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü’ne göre IŞİD, Muhasan’da isyancı grupların 3 komutanını infaz etti ve cansız bedenleri nehrin kıyısına bıraktı.

Suriyeli halk, Şam’ın doğusunda, bölgenin en büyük isyancı grubu olan İslam Ordusu ile IŞİD arasındaki çatışmaların cumartesi günü yeniden şiddetlendiğini söyledi. IŞİD’in bölgedeki varlığı 700 kişiyle sınırlı ve büyük oranda eğitim kampının da olduğu Misrabah’ta yoğunlaşmış durumda.

İKİ TARAF ARASINDA GERİLİM TIRMANIYOR

IŞİD’i “Bağdadi çetesi” olarak adlandıran İslam Ordusu’nun komutanı Alloush, militanların zalimliğini ve İslam’ı yorumlama biçimlerini yeriyor.

Alloush, bölgedeki İslami mahkeme üyelerinden birinin IŞİD’den ayrılmasının ardından militanları, bu adamı ve annesini öldürmekle suçladı.

Birleşmiş Milletler’e göre, Şam’ınisyancıların kontrolünde bulunan kenar mahallelerinde 500 binin üzerinde sivil vatandaşın yaşıyor. Bu mahalleler 18 aydan uzun zamandır rejim güçlerinin işgali altında.

Gıda, ilaç ve elektrik sıkıntılarının yanısıra, çoğu kişi artık IŞİD ve İslam Ordusu arasında tam anlamıyla bir savaşın olmasını destekliyor.

Bölgede yaşayan Suriyeli bir vatandaş durumu “Çok gergin ve insanların tüm meşgalesi bu yaklaşan savaş ve arabalara yerleştirilmiş bombaların korkusu” sözleriyle anlatıyor.

 

 EBU BEKİR BAĞDADİ ANALİZİ VE CAMP BUCCA
IŞİD'IN LİDER KADROSU


istiklal marsimiz ve bayrak


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google width= Share to Blogger Share to Wordpress metinozkanvadisi rss