GÜL Gibi ODA PKK'LIYI AFFETTi...Cumhurbaskani Sezer, görevi süresince en çok elestirildigi konulardan biri de örgüt üyesi mahkumlari affetmesiydi. Gül de görevinde bu gelenegi sürdürdü ve dün bir örgüt üyesini affetti.

Gül'ün affettigi mahkumlardan Mehmet Akatekin, 1993'te "Yasadisi örgüt adina Adana'nin Sakizli köyü agasini öldürmek" iddiasiyla tutuklanip cezaevine konulmustu. Idamla yargilandigi davada ömür boyu hapse mahkûm edilen Akatekin, 1994 ve 1996'da katildigi ölüm oruçlarinin ardindan 'sizofreni' teshisi konulmustu.

GEREKÇE: SÜREKLI HASTALIK-SAKATLIK

Basin Merkezinden yapilan yazili açiklamada, Cumhurbaskani Gül'ün, Adli Tip Kurumunca düzenlenen raporlara göre, hükümlülerin Dervis Uzun'un sürekli hastalik/sakatlik niteligi arz edecek sekilde vücudunun tamamen felç olmasi ve felce bagli olarak vücudunda yaralar açilmasi, hükümlü Mehmet Akatekin'in sizofreni olmasi, ayrica adlari geçen hükümlülerin kalan cezalarinin infazi amaciyla ceza infaz kurumlarinda bulundurulmalarinin, ilgililerin saglik sorunlari sebebiyle bu kurumlarin isleyisinde olumsuz sonuçlara yol açmasini dikkate alarak, adlari geçen hükümlülerin kalan cezalarini, kaldirdigi belirtildi.

DİĞERİ ADLİ SUÇLU

Diger tutuklu Dervis Uzun ise Tranzon'da 7 Subat 2002 tarihinde Hacikasim Camii'nin elektrik faturasi yüzünden çikan tartismada Dernek Baskani Mehmet Sen ile oglu Mustafa Sen'i öldürdügü için 28 yil cezasi almisti. Ayni olayda omuriligine isabet eden kursunla felç kalan Dervis Uzun affedilmek için Cumhurbaskani Gül'e basvuruda bulunmustu.
Tasarim & Grafik:İMECE, TURKIYE
Bu siteyi en iyi IE4.0 ve uzeri browser, 1024x768 ekran genisligi ve yuksek renk modunda izleyebiliriniz.
Her hakki MİLLETİMİZDE saklidir.