İSTER İŞİT İSTER IŞİD ME !.

 

IRAK ASKERLERİ TARAFINDAN TUTUKLANAN IŞİD ÜYESİ

İsminin Hamad-El Tamimi olduğu öğrenilen 18 yaşındaki IŞİD üyesi sorgusunda Suriye ve Irak'a ulaşılmasında kullanılan ana yolun hali hazırda Türkiyeden geçtiği anlatarak Türkiyenin bu savaşta vazgeçilmez olduğunu söylediği bildirildi.

Hamad-El Tamimi Suudi Arbistanın Riyad şehrinde dini çalışmalar yapan bir öğrenci olduğunu oradan önce Kuveyt'e geldiğini daha sonra IŞİD'IN Suriyede faaliyet gösteren kanadı Takfiri üyeleriyle buluşmadan önce Temmuz aylarında Türkiye 'ye geldiğini ve pek çok ülkeden Cihat eden şahısları burada gördüğünü belirtti.

Katılanlar arasında Norveç, Amerika, Kanada, Somali, Kore, Çin, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Mısır, Libya, Tunus, Lübnan, Almanya ve Fransa gibi diğer Avrupa ülkelerinden gelenler vardı dedi.

Hamad-El Tamimin'in bu sözleri IŞİD(ISIL)'IN birleşmiş milletlere döndüğünün göstergesi olurken içerisine dalmayan ülke ve servis çalışanı olmadığını sanmanın ahmaklık olduğunu ortaya koydu

CIA KAYNAKLARI 80 ÜLKE DİYOR

CIA kaynaklarına göre 80 ülkeden 15000 militan aktif olarak bir kısmı Suriye'de bir kısmı Irak'ta olmak üzere faaliyet gösteriyor bu sayı bilinen rakkamlarla da aşağı yukarı örtüşüyor her iki tarafta da faaliyet gösteren aktif militan sayısı aynı anda 10000 rakkamlarını geçmiyor.

Fakat Türkiye içinde ve dışında bu rakkamları abartan haber kaynaklarına rastlamak mümkün olsada bu doğru değil mesela bazı haber kaynaklarına göre 22 binlerle ifade edilen sayıların Türkiye'de eğitilip gönderildiği söylenip yazılsada gerçekle bir ilgisinin olmadığının da bilinmesi gerekiyor

EL-ANBAR'IN BATISINDA YAKALANDI

IŞİD üyesi Hamad-El Tamim'in Irak ordu kuvvetlerinin Irak'ın batı eyaletlerinden EL-Anbarda yaptıkları bir operasyon sonucunda yakalandığını IŞİD'ın genel yapısının daha çok genç insanlardan oluştuğunu anlatarak Yazılanların ve yapılan açıklamaların tersine IŞİD üyelerinin Türklerle savaşmak istemediğini üst düzeyde dahil bu konuda bir arzularının bulunmadığını sadece güvenliklerini sağlamaya çalıştıklarını bildirmesi diğer kaynakların vermiş olduğu bilgilerlede örtüştü

Hamad-El Tamim sözlerini Suudi Arabistanda 22 gün'lük dini eğitimin ardından Bağdadi'ye biat ettirildiğini Suriye'nin Takfir üyeleriyle buluştuktan sonra da Suriye'nin Rakka şehrinde konuşlanan bir hava üssünde askeri eğitim aldığını anlattı.Suriye'nin kuzeybatısında bir süre kaldıktan sonra esasen var olmayan sınırdan kolayca devam ederek Haditha barajında IŞİD savaşçılarının ihtiyacı olan takviye güce katıldığını söyledi..

NEWSWEEK VE DÜNYA MEDYASI

The New York Times gazetesi, Obama yönetiminin, IŞİD’in en büyük gelir kalemlerinden kaçak petrol satışına engel olması konusunda Ankara’yı ikna edemediğini yazdı.

Bu konuda gerginlik yaşandığını kaydeden gazete, bazı hükümet yetkililerinin bu petrol ticaretinden yararlanması ihtimaline dikkat çekti.

Dünyanın saygın gazetelerinden The New York Times, Obama yönetiminin IŞİD’in Irak ve Suriye’de zenginleşmesine sebep olan milyonlarca dolarlık kaçak petrol ticaretinin önünü kesmeye çalıştığını, ancak henüz Türkiye’yi ikna edemediğini yazdı. Gazete önceki gün yayımladığı haberde Washington’ın bu konuda Türkiye’yi açıktan eleştirmekten kaçındığını, perde arkasında ise IŞİD’in finans kaynaklarını kurutma konusundaki müzakerelerin gittikçe gerginleştiğini iddia etti.

IŞİD, Suriye ve Irak’ta 10 kadar petrol sahasını elinde tutuyor. Batılı kaynaklara göre örgüt, bu sahalardan çıkardığı petrolün satışından günlük 1 ile 2 milyon dolar arasında gelir elde ediyor. Elde edilen bu para da militan devşirmede, militanların artan ücretlerini karşılamada ve iki ülkenin sınırları içindeki erişim ve operasyon kabiliyetini artırmada kullanılıyor.

NY Times, Batılı istihbarat birimlerinin, IŞİD’in Irak üzerinden Türkiye’ye gerçekleştirdiği petrol sevkıyatının izini sürebildiklerini belirtti. Pentagon’daki yoğun tartışmalara rağmen ABD’nin petrol tankerlerine henüz saldırma kararı almadığını yazan gazete, ismini vermediği üst düzey bir Amerikalı yetkilinin, “Bu seçenek hâlen duruyor.” dediğini aktardı. Örgütün, Suriye üzerinden de Türkiye sınırına döşenen borularla, eşeklerle, araçlara eklenen büyük yakıt depolarıyla, Asi Nehri’nden sallarla kaçak akaryakıtı Türkiye’ye soktuğu biliniyor.

Haberde, son iki haftada Obama’nın milli güvenlik ekibinin defalarca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer Türk yetkililerle görüştüğü ve IŞİD’le mali mücadelenin de bu görüşmelerin önemli bir parçası olduğu bildirildi. Gazete ancak Ankara’nın bu konuda işbirliğinde isteksiz olduğunu kaydetti. Ancak Obama yönetiminin eğer isterse Türkiye’nin IŞİD’in para akışını ciddi oranda kesebileceğine hâlâ inandığını da belirtti.

Gazete, haberinde Washington merkezli düşünce kuruluşu Heritage Foundation’ın tecrübeli uzmanı James Phillips’in, “Türkiye yasa dışı yollarla gelen petrolün düşük fiyatından dolayı kaçakçılığı görmezden geliyor. Eminim çok sayıda Türk bundan avantaj sağlıyordur.” sözlerini de aktardı.

Phillips, kaçakçılıktan yarar sağlayanlar arasında hükümet yetkililerinin bulunmasının da mümkün olduğunu öne sürdü. NYT’ye konuşan ABD’nin muteber düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü dış politika uzmanlarından Luay El Hatip, “Bu kara borsaya giriş kapısının anahtarı Türkiye’nin güney koridoru.Türkiye bu kara borsanın bir parçası hâline geliyor.” derken,

Obama yönetimine en yakın düşünce kuruluşu olarak bilinen Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (CSIS) danışmanı Juan Zarate de, “Bu büyük bir hayal kırıklığı. Temel bir NATO müttefikiniz var ve IŞİD’in para ve militan hareketliliğinin önünü kesmeye niyetinin ve gücünün olup olmadığı net değil.” ifadelerini kullandı.

Halbuki kısa bir süre önce Dünya medyasının manşetleri Türkiye'nin ve pek çok ülkenin IŞİD'la mücadele koalisyonunda Obama ile anlaştıklarını yazarak önemli televizyon kanallarında Liderlerle Obama'nın görüntülerini yayınlamışlardı sonradan ortaya çıkan gelişmeler ise gerçekte bunun böyle olmadığına işaret ediyorEBU BEKİR BAĞDADİ ANALİZİ VE CAMP BUCCA'YLA ABD İLİŞKİSİ
IŞİD VE LİDER KADROSU
İSRAİL BAŞBAKAN'I NETANYAHU CAMBAZA BAKTIRIRKEN SNOWDEN'İ DOĞRULAR GİBİ
SÖZDE İDAM EDİLEN JAMES FOLEY'İN ANALİZİ


istiklal marsimiz ve bayrak


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google width= Share to Blogger Share to Wordpress metinozkanvadisi rss